top of page

MATA DO AKUPRESURY - KTÓRĄ WYBRAĆ, JAK STOSOWAĆ, ILE CZASU NA NIEJ LEŻEĆ?

Zaktualizowano: 19 kwi 2022


Notorycznie w gabinecie pojawiają się pytania dotyczące maty do akupresury, która będzie najlepsza ta droższa czy jednak tańszy zamiennik? Ile czasu powinno się na niej leżeć, jakie jest jej zastosowanie. Odpowiedzi na te pytania poznacie z dzisiejszego artykułu.

1. JAKIE JEST PRZEZNACZENIE MAT DO AKUPRESURY? Mata do akupresury jest znana od 7 tysięcy lat, wywodzi się z medycyny chińskiej. Akupresura to tzw. „miękka” akupunktura, która polega na punktowym ucisku i opukiwaniu skóry. Zaletą maty jest jej dostępność, nie zawsze terminy do fizjoterapeuty są bliskie na już, z maty możesz skorzystać w każdej chwili. Niestety pamiętaj, że leżenie na macie nigdy nie zastąpi wizyty u fizjoterapeuty, który znajdzie przyczynę bólu i ją usunie. Mata złagodzi tylko objawy. Mata jest najczęściej używana przy problemach z bólem kręgosłupa, szyi oraz głowy.

2. JAKIE KORZYŚCI PRZYNOSI UŻYWANEJ MATY: - rozluźni mięśnie, - złagodzi ból, - odpręży, - zrelaksuje, - regeneruje, - działa tonizująco, - usunie stres, - zredukuje zbyt duże napięcie, - pomoże przy bezsenności, - przekrwienie mięśni,

3. NA JAKIE SCHORZENIA DZIAŁA MATA: - ból kręgosłupa oraz mięśni pleców, - bóle głowy, - duże napięcie mięśniowe, - bezsenność, - zmęczenie, - stres, - objawy depresji, - cellulit, - obrzęki.

4. JAK STOSOWAĆ, ILE CZASU LEZEĆ Na macie powinno się leżeć między 30-45 minut każdego dnia. Osoby początkujące powinny położyć się w cienkiej koszulce oraz leginsach, osoby bardziej zaawansowane z maty powinny korzystać bez ubranka, tak aby działanie kolców było intensywniejsze. Podczas sesji rozluźniającej możesz czytać książkę, oglądać ulubiony serial, słuchać wyciszającej muzyki - musisz być zrelaksowany i odprężony. Dodatkowo fajnym zastosowaniem jest spacer stopami po takiej macie na przykład podczas gotowania w kuchni, czy prasowania. Dla osób początkujących w skarpetkach, dla osób zaawansowanych bez. Kilka minut niesamowicie rozluźnia obciążone stopy, które będą Wam wdzięczne za chwile rozluźnienia. Dzieci od 6 roku życia mogą korzystać z maty ale pod opieką dorosłych. Czas leżenia powinien wynosić 10-15 minut. Kobiety w ciąży nie powinny korzystać z leżenia na macie.

5. JAKA MATĘ WYBRAĆ? CZYM RÓŻNIĄ SIĘ MATY POMIĘDZY SOBĄ? Na rynku dostępnych jest bardzo wiele mat do akupresury. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset. Wybierając matę wybierz produkt, który jest wyrobem medycznym, który posiada odpowiedni certyfikat. Zwróć uwagę na ilość oraz rozmieszczenie kolców oraz materiał, z którego są wykonane.

Dla osób początkujących najlepiej sprawdzą się maty z gestym rozmieszczeniem igieł - efekt wywierany na dana powierzchnię będzie lepszy, efekt przekrwienia będzie bardziej intensywny. Dla osób bardziej zaawansowanych najlepiej sprawdzi się mata z mniejszą ilością kolców, co zapewni intensywniejszy docisk.


Maty możemy podzielić na dwa typy kolców:

1. Z PLASTIKOWYMI KOLCAMI - wykonane z plastikowych kolców o zmniejszonej ostrości. Stanowią doskonały element rehabilitacji dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy budowę ciała. Kolce umiejscowione na akumacie nie ranią skóry, są nieinwazyjne i nieszkodliwe dla organizmu. Materiał, na którym znajdują się wypustki wykonany jest z wysokiej jakości bawełny. W środku maty znajduje się pianka z poliuretanu.


2. Z METALOWYMI IGŁAMI MATY LYAPKO - zbudowane są z gumy medycznej oraz specjalnych, tępo zaostrzonych igieł, wykonanych z niezbędnych dla organizmu metali: cynku, miedzi, żelaza, niklu i srebra. Stosowane są w wielu instytucjach medycznych, gabinetach masażu i urody, klinikach, szpitalach, gabinetach fizjoterapii, a także w zaciszu domowym. Oznaczenia występujące w nazwach produktów (4,9 ; 5,8 ; 6,2) określają odstęp między igłami, który pozwoli na indywidualne dobranie maty wieloigłowej pod względem budowy ciała, wieku oraz wrażliwości skóry. Kobietom i mężczyznom o rozbudowanej sylwetce oraz tym o zmniejszonej tolerancji na odczucia bólowe, rekomendujemy Lyapko maty o najszerszym rozstawie igieł (6,2 – 7,0). Natomiast dla dzieci, osób szczupłych oraz dla osób ze zwiększoną wrażliwością skóry polecamy maty z najmniejszym odstępem między igłami (4,9 – 5,8).

Na rynku są dostępne różne wielkości mat: krótkie, długie, średniej wielkości z dodatkową poduszką lub wałkiem.PODSUMOWUJĄC

Zastosowanie wszystkich mat: tych tańszych jak i tych dużo droższych jest takie samo. Najważniejsza jest przy wyborze i zakupie maty jest jest systematyczność używanie. Pamiętajcie, że taka mata nie zastąpi rąk fizjoterapeuty. Pozdrawiamy

Gabinet Kasia Dźwigała - Masaż i Fizjoterapia


mgr Kasia Kwiatkowska (Dźwigała) - fizjoterapeutka uroginekologiczna1587 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

WDOWI GARB

1 Yorum


jadzia nieradzia
jadzia nieradzia
22 Eyl 2023

Taka mata z kolcami to super sprawa, po pracy przy biurku relaks jest niezastąpiony 🙂 Czytałam na ten temat na https://dlastawow.pl/mata-z-kolcami-do-akupresury-na-bol-stawow-przeciwskazania-zalecenia podobno jest też super na ból stawów

Beğen
bottom of page