top of page

WDOWI GARB


Wdowi garb kojarzy nam się przede wszystkim z osobami starszymi, niestety problem ten coraz częściej dotyka młodszych osób. Dlugie siedzenie w nieprawidłowej pozycji przed komputerem czy smartfonem skutkuje powstawaniu nowych schorzeń XXI wieku oraz chorób, wśród nich od jakiegoś czasu bardzo popularną stała się kolejna wada postawy - wdowi garb. Nazwa tej choroby może być nieco myląca, ponieważ absolutnie nie dotyczy ona osób owdowiałych ani garbu kostno-żebrowego, jaki występuje np. przy skoliozach. Zatem czym jest wdowi garb? Jakie są jego przyczyny, objawy? Czy można i jak wyleczyć? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.


CZYM JEST WDOWI GARB

Wdowi garb jest wadą postawy występującą zarówno u kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Czy dotyka również dzieci? Niestety tak coraz częściej, w ostatnim czasie jest to spowodowane długim przesiadywaniem przed ekranem komputerów. Wdowi garb charakteryzuje się obecnością wyniosłości w obszarze rozcięgna mięśnia czworobocznego, czyli okolicy szyjno – piersiowej kręgosłupa. Zgrubienie przypomina sporej wielkości kulę (wielkości kajzerki). Deformacja jest spowodowana nagromadzeniem tkanki tłuszczowej u podstawy karku. To nie tylko wada estetyczna ale również zdrowotna. Jeśli zauważysz u siebie ten problem koniecznie skonsultuj się z fizjoterapeutą w celu dobrania odpowiedniej terapii i zatrzymania pogłębiania procesu.


OBJAWY ORAZ WYGLĄD W PRZEBIEGU CHOROBY:

Osoby z wdowim garbem charakteryzują się specyficznym wyglądem:

- w okolicy karku widoczne jest charakterystyczne zgrubienie tworzące garb,

- głowa oraz barki są wysunięte do przodu,

- plecy zaokrąglone w odcinku piersiowym,

- pogłębiona kifoza piersiowa,

- spłycona lordoza szyjna,


Do objawów towarzyszących wdowiemu garbowi zaliczamy:

- ból i uczucie sztywności w okolicy karku, szyi i ramion,

- tkliwa skóra w okolicy przejścia szyjna-piersiowego,

- osłabienie siły mięśniowej,

- ból między łopatkami,

- problem z pełnym, głębokim wdechem,

- mogą występować parestezje (mrowienia, drętwienia) dłoni lub poszczególnych palców,

- szumy uszne,

- bóle i zawroty głowy o różnej intensywności, częstotliwości i lokalizacji,

- bruksizm,


JAKIE SĄ PRZYCZYNY POWSTAWANIA

Przyczyna powstawania wdowiego garbu nie jest do końca znana. Możemy wyróżnić kilka czynników, które na to wpływają:


- zła postawa ciała: jest to najczęstsza przyczyna wdowiego garbu. Wielogodzinne spędzanie czasu w pozycji siedzącej przy komputerze, powoduje utrzymanie ciała w nieprawidłowej pozycji. Protrakcja głowy, wysunięcie kręgosłupa szyjnego w przód i regularne przeciążanie mięśni i stawów kręgosłupa szyjnego prowokują nagromadzenie tkanek w okolicy podstawy szyi.

- przewlekła osteoporoza: w zaawansowanych przypadkach, wielokrotne mikrozłamania i złamania kompresyjne w odcinku piersiowym zarastając się, formują twardy i nieelastyczny garb.

- przewlekły stres: podczas sytuacji stresowych, zdenerwowania w naszym organizmie wydziela się hormon - kortyzol. Jego nadmierny poziom przyczynia się do powstawania wdowiego garbu. Sytuacje stresowe powodują wzrost stężenia kortyzolu, który odpowiedzialny jest za przemieszczanie się tkanki tłuszczowej formując wdowi garb.Warto tu wspomnieć o tym, że stres, zdenerwowanie odzwierciedlają się w naszej postawie ciała - zaczynamy się garbić, mamy skuloną sylwetkę, głowa zostaje opuszczona, a to prowadzi do powstawania wdowiego garbu.


LECZENIE WDOWIEGO GARBU?

Wdowi garb to choroba, która powstawała latami, dlatego nie wystarczy jedna czy dwie terapie u fizjoterapeuty, żeby się jej pozbyć lub zminimalizować. Leczenie rozpoczynamy od wdrożenia odpowiedniej rehabilitacji (w przypadku przyczyny jaką jest nieprawidłowa postawa, osteoporoza) lub wizyty u psychologa (w przypadku, kiedy główną przyczyną jest czynnik stresowy). Specjaliści dobiorą odpowiednią terapię do stanu i stopnia zaawansowania wdowiego garbu. Skupmy się na roli fizjoterapii, która jest bardzo skuteczna. Przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość, bycie sumiennym oraz regularnym. Fizjoterapia może pomóc w następujący sposób:


- prawidłowa edukacja: jest bardzo ważna, ponieważ osoba z wdowim garbem zostanie przeszkolona w jaki sposób wykonywać czynności dnia codziennego, aby nie pogłębiać swojej wady poprzez długotrwałe przesiadywanie przed komputerem - tak, możliwe jest siedzenie w sposób, który nie pogłębia tej wady.

- terapia manualna, pinoterapia, igłoterapia: wpływają na zmniejszenie napięcia mięśni, zmniejszenie bólu, pobudzenie krążenia krwi, redukcji stresu,

- metoda PIR: czyli poizometryczna relaksacja mięśni, która polega na rozciąganiu mięśni poprzez ich naprzemienne napinanie oraz rozluźnianie,

- kinesiotaping: kolorowe plastry stabilizują kręgosłup w odcinku sayjnym oraz piersiowym. Redukują napięcie mięśniowe w okolicy karku, zmniejszają ból oraz uczucie sztywności.

- masaż: doskonale sprawdzi się w przypadku zbyt dużego napięcia mięśni w okolicy karku, przywróci ruchomość kręgosłupa, zwiększy mobilność, zmniejszy dolegliwości, rozciągnie proprzykurczane mięśnie oraz usunie dolegliwości bólowe,

- dobranie odpowiedniej poduszki do spania: dobranie odpowiedniej profilowanej poduszki pomoże ustabilizować kręgosłup szyjny podczas snu. Warto zwrócić uwagę żeby podczas leżenia na boku, głowa musi być przedłużeniem kręgosłupa i tworzyć jedną linię. W przypadku leżenia na plecach głowa nie może znajdować się powyżej lini barków, ponieważ to jeszcze bardziej pogłębi problem,

- indywidualne ćwiczenia: fizjoterapeuta dobierze ćwiczenia zależnie od stanu zaawansowania wdowiego garbu. Ważna jest tutaj systematycznym w ich wykonywaniu, ponieważ ćwiczenia nastawione są przede wszystkim na rozluźnienie, rozciąganie, wzocnienie mięśni oraz korekta postawy ciała. Poniżej przedstawiono przykładowe ćwiczenia na wdowi garb:


PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA:

ĆWICZENIE NR 1:

PW: stanie przy ścianie, z rękoma zgiętymi w stawach ramiennych oraz łokciowych (pozycja jakby ktoś do nas strzelał) RUCH: wykonaj ruch cofania brodu w kierunku ściany, przytrzymaj 10 sekund i rozluźnij, INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie wykonaj 10-15 x,


ĆWICZENIE NR 2:

PW: stanie prosto, ręce odwiedzione w bok, dłonie znajdują się na wysokości ucha, skierowane do przodu z kciukiem skierowanym ku górze, zwróć uwagę aby dłonie znajdowały się na tym samym poziomie a barki nie unosiły się, RUCH: wypnij delikatnie klatkę piersiową do przodu, wykonaj ruch rękoma do przodu, następnie do tułu. Ruch wykonuj przez 30 sekund, INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie wykonuj 10-15 x.


ĆWICZENIE NR 3:

PW: stań przodem przy 2 ścianach (w kącie), ręce znajdują się oparte o ścian, tak aby barki tworzyły jedną linię, RUCH: wykonaj ruch pochylenia klatki piersiowej do przodu, w okolicy odcinka piersiowego powinno pojawić się wyraźne rozciąganie, utrzymaj pozycję przez 30 sekund, INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie powtórz 5 x,


ĆWICZENIE NR 4:

PW: stanie, prawa ręka znajduje się zgięta nad głową (próbuje dotknąć od góry łopatkę), lewa ręka znajduje się na potylicy, RUCH: wykonaj delikatny ruch głowy w kierunku lewo pachy, przytrzymaj 30 sekund, wróć do pozycji wyjściowej, INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie powtórz 5x na stronę.


ĆWICZENIE NR 5: PW: siedzenie wyprostowanym na krześle, prawa ręka oparta pod prawym pośladkiem, lewa ręka umieszczona na skroni po przeciwne stronie, głowa w neutralnej pozycji, RUCH: wykonaj ruch pochylenia głowy w kierunku do pachy, dłonią, która znajduje się na stroni uciśnij i przytrzymaj przez 20-30 sekund. Zwróć uwagę na prawidłowe oddychanie. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie na drugą stronę. b wykonaj 5-10 powtórzeń na stronę


ĆWICZENIE NR 6:

PW: leżenie na brzuchu, ręce znajdują się wyprostowane na boki, głowa oparta na brodzie o podłogę, RUCH: wykonaj ruch podniesienia rąk do góry, tak aby łopatki zbliżyły się do siebie, przytrzymaj 10 sekund, następnie opuść. INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie powtórz 15-20 razy.


Jeśli wdowi garb jest na bardzo zaawansowanym poziomie, fizjoterapia nie przynosi porządnych efektów istnieje rozwiązanie chirurgiczne, ale zaleca się ją w ostateczności. Operacja usunięcia wdowiego garbu polega na usunięciu nagromadzonej tkanki tłuszczowej w obrębie karku (liposukcja). Warto wspomnieć, że jest to dosyć skomplikowany zabieg, ponieważ w tkance tłuszczowej, która zostaje usunięta znajdują się liczne zwłóknienia, które utrudniają usunięcie narośli. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że operacja usuwa tylko objawy, nie przyczyny.


PODSUMOWUJĄC

Wdowi garb jest chorobą XXI wieku, która dotyka coraz więcej osób w każdym wieku. Fizjoterapia jest na tyle skuteczna, że nie tylko hamuje proces pogłębiania wady ale również jest w stanie wyprowadzić i usunąć ból z nią związany.


mgr Kasia Kwiatkowska (Dźwigała) - fizjoterapeutka uroginekologiczna

724 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page