top of page

KOLANO BIEGACZA - BÓL PODCZAS BIEGANIA 🦵🏻🏃🏼‍♀️🏃🏼


Kolano biegacza - (ang. ITBS - Iliotibial Band Syndrome) - zespół pasma biodrowo-piszczelowego najczęściej objawia się jako ból kolana z boku po zewnętrznej stronie lub piekący ból kolana. Jest to najczęstszy uraz przeciążeniowy u biegaczy 15-25 % ! Czy kolano biegacza dotyczy tylko biegaczy, jakie są objawy, przyczyny, jak wygląda fizjoterapia - tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.


CO TO JEST KOLANO BIEGACZA?

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego, czyli tzw. kolano biegacza jest to bardzo często występująca kontuzja wsród osób aktywnych fizycznie, objawiająca się bólem po bocznej stronie stawu kolanowego. Kojarzy się przede wszystkim z osobami przeciążającymi staw kolanowy na skutek intensywnych treningów biegowych. Tym mianem określa się uraz stawu pomiędzy rzepką a kością udową, charakterystyczny dla osób uprawiających sporty obciążające nadmiernie kolana.


CZYM JEST PASMO BIODROWO-PISZCZELOWE:

Pasmo biodrowo-piszczelowe to struktura w formie taśmy biegnąca po bocznej stronie uda. Stanowi część powięzi, której jednym z wielu zadań jest kształtowanie prawidłowego położenia mięśni. W swojej najniżej położonej części po bocznej stronie kolana pasmo biodrowo-piszczelowe w czasie biegania czy chodzenia swobodnie przesuwa się nad wyniosłością kostną w tej okolicy – nadkłykciem bocznym kości udowej. Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to patologia, w której to naturalne przesuwanie się pasma staje się bolesne i przeszkadza w funkcjonowaniu.


Do wystąpienia zespołu może predysponować budowa anatomiczna kończyn dolnych (np. kolana koślawe). Jednak największe znaczenie ma ogólne przygotowanie motoryczne i nawyki treningowe. Słaba elastyczność mięśni kończyn dolnych, dysbalans pomiędzy różnymi grupami mięśniowymi (osłabienie jednych, nadmierne wzmocnienie innych) i słaba stabilizacja miednicy to czynniki ryzyka związane z przygotowaniem organizmu do treningów biegowych, kolarskich itd. Z kolei do błędów treningowych sprzyjających występowaniu zespołu zalicza się przeciążenie treningiem, brak regeneracji lub niewystarczająca regeneracja, zbyt częste podbiegi/zbieganie z górki, bieganie po bardzo nierównym podłożu, bieganie po nachylonym podłożu itd. Prawdopodobnie różne procesy zapalne w organizmie tez mogą sprzyjać powstawaniu tego zespołu.


WYSTĘPUJE U OSÓB TRENUJĄCYCH:

- bieganie 🏃🏼,

- pływanie 🏊🏼‍♀️,

- kolarstwo🚴🏻‍♀️,

- wioślarstwo🚣🏼‍♀️,

- narciarstwo ⛷,

- chodzenie po górach 🧗🏼‍♀️.

PRZYCZYNY 🧐

- przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego,

- osłabienie mięśni,

- brak odpowiedniej równowagi mięśniowej.

- wcześniejszym urazem,

- błędy treningowe: bieganie w zbyt szybkim tempie, zbyt długie trasy, zaniedbywanie w trakcie biegania przerw na marsz, brak reakcji na odczuwane podczas biegu zmęczenie, zaniedbywanie odpoczynku podczas biegania w wysokiej temperaturze,

- zaburzenia w ustawieniu miednicy, szpotawość i koślawość kolan, płaskostopie, a także różnica w długości kończyn dolnych.


OBJAWY💊

👉🏻 palący lub kłujący ból kolana z boku lub w przedniej części,

👉🏻 ból pojawiający się podczas chodzenia po schodach (w szczególności do góry), przysiadów, dłuższego siedzenia i biegu,

👉🏻 uczucie trzeszczenia w kolanie,

👉🏻 wrażenie przeskakiwania w kolanie,

👉🏻 obrzęk kolana,

👉🏻 blokada w kolanie ograniczająca zakres ruchów.

FIZJOTERAPIA👩🏼‍⚕️

- ćwiczenia izometryczne, rozciągające, oporowe, trening funkcjonalny z obciążeniem,

- krioterapia i jonoforeza – łagodzą ból i niwelują stan zapalny,

- ultradźwięki i laseroterapia – przyspieszają gojenie uszkodzonych tkanek,

- masaż manualny,

- kinesiotaping.


Pozdrawiamy

Gabinet Kasia Dźwigała - Masaż i Fizjoterapia


mgr Kasia Kwiatkowska (Dźwigała) - fizjoterapeutka uroginekologiczna168 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

WDOWI GARB

Comments


bottom of page