Kolano biegacza - (ang. ITBS - Iliotibial Band Syndrome) - zespół pasma biodrowo-piszczelowego najczęściej objawia się jako ból kolana z boku po zewnętrznej stronie lub piekący ból kolana. Jest to najczęstszy uraz przeciążeniowy u biegaczy 15-25 % ! Czy kolano biegacza dotyczy tylko biegaczy, jakie są objawy, przyczyny, jak wygląda fizjoterapia - tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.
CO TO JEST KOLANO BIEGACZA?
Zespół pasma biodrowo-piszczelowego, czyli tzw. kolano biegacza jest to bardzo często występująca kontuzja wsród osób aktywnych fizycznie, objawiająca się bólem po bocznej stronie stawu kolanowego. Kojarzy się przede wszystkim z osobami przeciążającymi staw kolanowy na skutek intensywnych treningów biegowych. Tym mianem określa się uraz stawu pomiędzy rzepką a kością udową, charakterystyczny dla osób uprawiających sporty obciążające nadmiernie kolana.
CZYM JEST PASMO BIODROWO-PISZCZELOWE:
Pasmo biodrowo-piszczelowe to struktura w formie taśmy biegnąca po bocznej stronie uda. Stanowi część powięzi, której jednym z wielu zadań jest kształtowanie prawidłowego położenia mięśni. W swojej najniżej położonej części po bocznej stronie kolana pasmo biodrowo-piszczelowe w czasie biegania czy chodzenia swobodnie przesuwa się nad wyniosłością kostną w tej okolicy – nadkłykciem bocznym kości udowej. Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to patologia, w której to naturalne przesuwanie się pasma staje się bolesne i przeszkadza w funkcjonowaniu.
Do wystąpienia zespołu może predysponować budowa anatomiczna kończyn dolnych (np. kolana koślawe). Jednak największe znaczenie ma ogólne przygotowanie motoryczne i nawyki treningowe. Słaba elastyczność mięśni kończyn dolnych, dysbalans pomiędzy różnymi grupami mięśniowymi (osłabienie jednych, nadmierne wzmocnienie innych) i słaba stabilizacja miednicy to czynniki ryzyka związane z przygotowaniem organizmu do treningów biegowych, kolarskich itd. Z kolei do błędów treningowych sprzyjających występowaniu zespołu zalicza się przeciążenie treningiem, brak regeneracji lub niewystarczająca regeneracja, zbyt częste podbiegi/zbieganie z górki, bieganie po bardzo nierównym podłożu, bieganie po nachylonym podłożu itd. Prawdopodobnie różne procesy zapalne w organizmie tez mogą sprzyjać powstawaniu tego zespołu.
WYSTĘPUJE U OSÓB TRENUJĄCYCH:
- bieganie 🏃🏼,
- pływanie 🏊🏼♀️,
- kolarstwo🚴🏻♀️,
- wioślarstwo🚣🏼♀️,
- narciarstwo ⛷,
- chodzenie po górach 🧗🏼♀️.
PRZYCZYNY 🧐
- przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego,
- osłabienie mięśni,
- brak odpowiedniej równowagi mięśniowej.
- wcześniejszym urazem,
- błędy treningowe: bieganie w zbyt szybkim tempie, zbyt długie trasy, zaniedbywanie w trakcie biegania przerw na marsz, brak reakcji na odczuwane podczas biegu zmęczenie, zaniedbywanie odpoczynku podczas biegania w wysokiej temperaturze,
- zaburzenia w ustawieniu miednicy, szpotawość i koślawość kolan, płaskostopie, a także różnica w długości kończyn dolnych.
OBJAWY💊
👉🏻 palący lub kłujący ból kolana z boku lub w przedniej części,
👉🏻 ból pojawiający się podczas chodzenia po schodach (w szczególności do góry), przysiadów, dłuższego siedzenia i biegu,
👉🏻 uczucie trzeszczenia w kolanie,
👉🏻 wrażenie przeskakiwania w kolanie,
👉🏻 obrzęk kolana,
👉🏻 blokada w kolanie ograniczająca zakres ruchów.
FIZJOTERAPIA👩🏼⚕️
- ćwiczenia izometryczne, rozciągające, oporowe, trening funkcjonalny z obciążeniem,
- krioterapia i jonoforeza – łagodzą ból i niwelują stan zapalny,
- ultradźwięki i laseroterapia – przyspieszają gojenie uszkodzonych tkanek,
- masaż manualny,
- kinesiotaping.
Pozdrawiamy
Gabinet Kasia Dźwigała - Masaż i Fizjoterapia
Comments