top of page

PODUSZKA POPORODOWA DONAT - CZY WARTO JĄ STOSOWAĆ?

Zaktualizowano: 19 kwi 2022Poduszka poporodowa inaczej nazywana poduszką z dziurą, donutem lub kołem ratunkowym polecana jest do stosowania zaraz po porodzie na forach dla młodych mam. Kobiety polecają sobie różne firmy poduszek, nie wiedząc że takie poduszki nie są najlepszym rozwiązaniem. Poduszka zalecana jest kobietom, które rodziły drogami natury, u których doszło do nacięcia lub pęknięcia krocza. W okresie połogu może wydawać się, że poduszka donat jest zbawienna, ponieważ ułatwia siedzenie nie uciskając na szwy. Jej zadaniem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie uszkodzonych struktur podczas pozycji siedzącej. Czy faktycznie przynosi takie korzyści? Odpowiedź poznacie w poniższym artykule.


⛔️ DLACZEGO NIE WARTO STOSOWAĆ?

Po porodzie drogami natury, kobieta ma osłabione oraz rozciągnięte mięśnie krocza. Siedzenie na takie poduszce sprawi, że rozciągnięte mięśnie nie mają podporu i mogą rozciągać się jeszcze bardziej. Takie rozluźnienie powinno następować tylko w momencie korzystania z toalety (mikcja oraz defekacja). Podczas siedzenia na poduszce zmniejsza się dyskomfort bólowy ale tkanki i narządy dna miednicy nie mają odpowiedniego podparcia, a następnie mogą ulec dalszemu rozciąganiu oraz obniżaniu. 10 dni po porodzie fizjologicznym mięśnie dna miednicy wracają do swojej funkcji podporowej.


Po porodzie drogami natury siedzenie oraz długie stanie nie jest zalecane aż do czasu ustąpienia dolegliwości bólowych w okolicy krocza. Stosuj pozycje półleżące oraz leżące.


ZALECENIA PO PORODZIE NATURALNYM:

- wstawaj przez bok (nie przez brzuch),

- karm w pozycji półsiedzącej, leżącej, leżącej na boku,

- ćwicz mięśnie dna miednicy (dobrane przez fizjoterapeutkę uroginekologiczną),

- unikaj długiego siedzenia oraz stania,

- wietrz krocze oraz dbaj o jego higienę.


PODSUMOWUJĄC:

Nie korzystaj z poduszek poporodowych typu donat, ponieważ takie siedzenie może przynieść więcej negatywnych skutków niż pożytku. Jeśli już musisz użyj ich do tego, to tego do czego ja go wykorzystałam w poniższym filmiku :P .


Pozdrawiamy

Gabinet Kasia Dźwigała - Masaż i Fizjoterapia


mgr Kasia Kwiatkowska (Dźwigała) - fizjoterapeutka uroginekologiczna

105 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page