top of page

KUBECZEK MENSTRUACYJNY- HIT CZY KIT?

Zaktualizowano: 21 gru 2022


Temat menstruacji w Polsce nadal kuleje, nadal jest to temat tabu. Na rynku dostępne są następujące środki menstruacyjne: podpaski, tampony, kubeczki, majtki menstruacyjne. W dzisiejszym artykule skupimy się na kubeczkach. Dowiesz się czym jest kubeczek, jak go używać, ile czasu można go nosi, jakie są plusy a jakie minusy korzystania z kubeczka. Zapraszam do zapoznania się :)


CZYM JEST KUBECZEK MENSTRUACYJNY?

Jest to środek higieniczny, który przeznaczony jest dla kobiet, które zmagają się z menstruacją, zwłaszcza z obfitymi miesiączkami. Dzięki kubeczkom nie muszą się martwić o to, że coś zaplamią, nie muszą co chwilę chodzić do toalety, żeby zmienić środki higieniczne. Produkt ten posiada kształt elastycznego kapturka, który może zostać wykonany z materiałów takich jak: guma, silikon oraz tworzywo termoplastyczne (TPE). Medyczny silikon jest bowiem jednym z najbezpieczniejszych dla ciała tworzyw na świecie. Używany jest w medycynie (soczewki, opatrunki, implanty) i przemyśle spożywczym (akcesoria kuchenne, pojemniki na żywność), ponieważ nie wchodzi w reakcje z płynami i nie wchłania ich. Kubeczek menstruacyjny należy op

opróżniać w zależności od obfitości krwawienia. Zazwyczaj jednak podczas pierwszych, najbardziej obfitych w krwawienie dniach zaleca się opróżnianie kubeczka co od 3 do 5 godzin. Na zdjęciu poniżej zademonstrowałam jak głęboko znajduje się kubeczek w porównaniu do tampon.KTO MOŻE UŻYWAĆ KUBECZKA?

W celu aplikacji wsuwa się go do pochwy w taki sposób by, jego otwór był skierowany górą ku szyjce macicy. Dzięki temu we wnętrzu kubeczka gromadzi się wydzielina miesiączkowa. W przeciwieństwie do tamponów, podpasek i innych środków higienicznych odróżnia go sposób działania. Kubeczki nie pochłaniają bowiem wydzieliny miesiączkowej – ich zadanie polega na gromadzeniu krwi, która następnie usuwana jest wraz z kubeczkiem. Ponadto jest on również przeznaczony do wielokrotnego użytku. Wielu producentów zapewnia, że produkt ten może być używany nawet przez 6-12 lat – w zależności od materiału, z którego został wykonany.


JAK ZAŁOŻYĆ KUBECZEK?

Przed aplikacją kubeczka należy umyć dokładnie ręce oraz poddać kubeczek dezynfekcji. Można to zrobić wkładając kubeczek do gorącej wody lub umieszczając go w specjalnym płynie odkażającym. Kubeczek zakładamy podobnie jak tampon. Jedne kobiety robią to w pozycji stojącej z nogą opartą o brzeg wanny, toalety czy stołeczka, inne w pozycji kucznej czy siedzącej. Dwoma palcami, najlepiej kciukiem i palcem wskazującym, zginamy kubeczek tak, żeby zmniejszyć jego obwód, wkładamy do pochwy na odpowiednią głębokość (czujemy ją palcami) i zwalniamy ucisk, co powoduje rozprężenie kubeczka. Dobrze założony kubeczek jest niewyczuwalny i nie przecieka.

Ponieważ kubeczek przylega ściśle do ścian pochwy, przed wyjęciem należy go odsunąć od ściany pochwy. Robimy to albo ściskając podstawę kubeczka palcem wskazującym i kciukiem, albo odchylając palcem wskazującym bok kubeczka od ściany pochwy.


Wyróżnia się 3 podstawowe metody zakładania kubeczka menstruacyjnego. Są to:

  • złożenie kubeczka w literkę C – kubeczek złożony "na pół" umieszcza się w pochwie;

  • złożenie kubeczka w literkę S – kubeczek należy ścisnąć w taki sposób, by jego krawędzie złożyły w "S", a następnie umieszcza się go w pochwie;

  • tzw. punchdown – kubeczek wciska się do środka pochwy bez składania.PLUSY STOSOWANIA KUBECZKA:

- wysoki komfort użytkowania,

- wysoka higiena oraz brak nieprzyjemnych zapachów,

- niezawodna ochrona – nawet do 12 godzin!,

- brak odpadów do utylizacji – kubeczki są w 100% ekologiczne i można ich wielokrotnie używać,

- brak podrażnień i reakcji alergicznych,

- oszczędność pieniędzy.


MINUSY

- trudności w doborze rozmiaru,

- trudności z aplikacją i wyjmowaniem – wyłącznie u osób początkujących,

- kłopoty z aplikacją, które mogą się pojawić w miejscach publicznych.


ROZMIARY KUBECZKÓW

Przyjmuje się, że kobiety, które nie rodziły używają kubeczków w rozmiarze S, czasami M, a kobiety, które rodziły - większych. Bez wypróbowania nie można jednak mieć pewności, co do właściwej wielkości kubeczka. Najlepiej skontaktować się z fizjoterapeutką proginekologiczną, która dokładnie zbada mięśnie dna miednicy podczas badania per vaginom i pomoże dobrać odpowiedni rozmiar.
ROZMIAR S jest stosowany głównie przez młode kobiety o dobrych mięśniach i łagodnych miesiączkach.


Rozmiar M - jest stosowany głównie przez kobiety w każdym wieku o normalnych mięśniach i średnich miesiączkach.


Rozmiar L - jest stosowany przez kobiety z cięższymi miesiączkami i po przebytych porodach.


PRZECIWWSKAZANIA DO NOSZENIA KUBECZKA:

- mogą cierpieć na ryzyko zespołu wstrząsu toksycznego,

- otrzymały takie wytyczne od swojego lekarza ginekologa.


CZY MOŻNA SIĘ KĄPAĆ NP. NA BASENIE Z KUBECZKIEM?

Tak – z kubeczka można bezpiecznie korzystać na basenie. Kubeczek menstruacyjny wkłada się całkowicie do wewnątrz pochwy, nie ma więc obaw o to, że ktoś zauważy wystający sznureczek itp. Kubeczek jest też bardziej pojemny niż tampon, w basenie można więc zostać dłużej.


NIESPODZIANKA

Specjalnie dla naszych Klientów mamy przygotowany KOD RABATOWY 20 % na wszystkie nieprzecenione produkty w tym kubeczki menstruacyjne, które polepszą komfort Waszego życia.


👉🏻 https://www.easytoys.pl KOD: KASIADZWIGALA


PODSUMOWANIE:

Jak mogłyście przeczytać kubeczek to pewna nowość. Posiada swoje plusy jak i minusy. Same musicie przetestować na sobie :) Dla mnie to zupełnie inny komfort życia. Dla mnie na plus przemawia ich wielokrotne zastosowanie w porównaniu do tamponów czy podpasek oraz to, że jest kompletny brak zapachu. Musisz koniecznie przetestować!mgr Kasia Kwiatkowska (Dźwigała) - fizjoterapeutka uroginekologiczna
127 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page