top of page

CZY KOLOR KRWI MENSTRUACYJNEJ MA ZNACZENIE🩸?Za normę uznaje się miesiączki trwające od 2 do 7 dni. Standardowa długość cyklu to 28 dni. W czasie menstruacji macica oczyszcza się z nabudowanych warstw, co skutkuje wydalaniem płynu menstruacyjnego z dróg rodnych. Krew stanowi jedynie składnik tego płynu – poza nią zawiera on fragmenty błony śluzowej macicy i komórki nabłonka pochwy. Przyjmuje się, że podczas okresu następuje utrata 100 ml płynu menstruacyjnego (30 do 50 ml krwi).

Kolor krwi miesiączkowej to bardzo ważny czynnik przy określaniu stanu zdrowia menstruujących osób. Jaki kolor może mieć krew podczas mensteuacji:


💖 RÓŻOWY:

Krew w tym kolorze zazwyczaj wskazuje na skąpą miesiączkę. Świadczy to również o niskim poziomie estrogenu, co wymaga szybkiej konsultacji z ginekologiem czy ginekolożką. Tym bardziej, jeśli nasza miesiączka nie jest regularna. Wówczas pod uwagę należy wziąć możliwość występowania zespołu policy stycznych jajników, początek menopauzy, zaburzenia mogą wynikać z powodu nieprawidłowej diety, jak i nadmiernej aktywności fizycznej. Wykazano, że intensywne ćwiczenia mogą obniżać poziom estrogenów


💓JASNO CZERWONY:

cKwawienie miesiączkowe jest najbardziej intensywne zazwyczaj w 2 i 3 dniu miesiączki. Błona śluzowa macicy złuszcza się wówczas najszybciej, wpływająca na krew jest świeża, płynna, szybko opuszcza macicę i w związku z tym nie ma czasu na utlenienie i przyciemnienie swojej barwy. Stąd jasnoczerwony kolor krwi zdarza się zazwyczaj w drugim orz trzecim dniu miesiączki i jest to całkowicie normalne zjawisko. Gęsta i ciemna krew miesiączkowa świadczy o tym, że krew jest ,,stara'', dłużej była w macicy, zanim wypłynął na zewnątrz. Im dłuższy proces złuszczania błony śluzowej macicy, tym krew miesiączkowa ciemniejsza.


❤️ ŻYWOCZERWONY (ŻURAWINOWY):

Krew zbliżona do koloru żurawiny to znak, że wszystko jest w najlepszym porządku. Prawdopodobnie masz regularną miesiączkę. Oczywiście w przypadku każdej kobiety comiesięczne krwawienie wygląda i przebiega odmiennie, ale kolor ogólnie rzec ujmując: żywoczerwony kolor jest sygnałem, że nie ma powodów do niepokoju.


❤️‍🔥CIEMNOCZERWONY ZE SKRZEPAMI:

Możesz mieć niski poziom progesteronu i wysoki poziom estrogenu. Jeśli jednak skrzepy są duże i jest ich wiele, może masz problem z krzepliwością krwi i zaburzeniami równowagi hormonalnej. Przyczyną mogą być także mięśniaki macicy. W przypadku bolesnych miesiączek oraz ciemnoczerwonym kolorze przyczyną mogą być osłabienia mięśni dna miednicy, małej mobilności w miednicy, zmniejszonego krążenia w miednicy, otyłości, zaburzonych wzorców oddechowych.


🧡 POMARAŃCZOWY:

Kolor ten może być efektem mieszania się wydzieliny macicy z krwią. Co nie jest szkodliwe ani niebezpieczne. Warto wziąć także pod uwagę możliwość, że pomarańczowy odcień to wczesny objaw infekcji pochwy. A to co moe na taki fakt wskazywać to także nieprzyjemny zapach. Wówczas niezbędna jest wizyta u ginekologa. Dodatkowo jeśli kolor pomarańczowy pojawia się w terminie planowanej miesiączki, wówczas istnieje prawdopodobieństwo implantacji zarodka i może to być symptom wczesnej ciąży.


🤎 BRĄZOWO-CZARNY:

Krew menstruacyjna w taki kolorze to znak, że starsze kawałki błony śluzowej macicy i krwi zalegają w organiźmie, a płyn dopiero toruje sobie drogę ujścia z organizmu. W tej sytuacji nie ma powodów do paniki, jest to całkowicie normalna sytuacja. Czasami zdarza się, że krew miesiączkowa powoli opuszcza organizm kobiety i ma dużo czasuna to, aby się utlenić. Po wydostaniu się na zewnątrz jest brązowa lub prawie czarna.


🤍 SZARY:

Krew tego koloru może być oznaką zakażenia bakteryjnego, objawem infekcji lub choroby przenoszonej drogą płciową. W niektórych przypadkach może świadczyć o poronieniu ( w tym przypadku wan jest także intensywność krwawienia). Dodatkowo może towarzyszyć bardzo nieprzyjemny zapach. Wówczas należy się poddać testom, żeby ustalić odpowiednie leczenie.


💙 WODNISTY:

Barwa wodnista, nijaka lub bardzo jasnoróżowa może oznaczać niedobór witamin i składników mineralnych. Koniecznie sprawdź czy nie masz anemii, zwłaszcza jeśli miesiączką staje się coraz mniej obfita. W skrajnych przypadkach kolor sygnalizuje nowotwór jajnika. Nie denerwuj się na zapas. Być może pijesz bardzo dużo płynów. Im ich więcej w organizmie, tym rzadsza krew.


PODSUMOWUJĄC:

Warto obserwować kolor krwi miesiączkowej. W przypadku zmiany koloru, gęstości czy intensywności krwawień warto udać się do ginekologa. Bardzo ważnym aspektem w przypadku koloru krwi jest również aktywność fizyczna. Jeśli jest jej sporo to kolor krwi będzie jaśniejszy (będzie w niej mniej skrzepów) ponieważ macica się szybciej oczyszcza.


Warto wspomnieć, że w przypadku bolesnych i obfitych miesiączek, warto udać się do fizjoterapii uroginekologicznej, która dobierze rodzaj terapii do rodzaju krwawienia.


mgr Kasia Kwiatkowska (Dźwigała) - fizjoterapeutka uroginekologiczna

565 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page