top of page

ĆWICZENIA PRZECIWZAKRZEPOWE - DLACZEGO SĄ TAK WAŻNE ? KIEDY JE WYKONYWAĆ?

Zaktualizowano: 19 kwi 2022Ćwiczenia przeciwzakrzepowe mają na celu wspomaganie pompy żylnej, zwłaszcza żył zlokalizowanych w obrębie podudzi. Wykonywanie około 1000 powtórzeń dziennie stanowczo zmniejsza ryzyko zakrzepicy. Obrzęki, ktore dosyć często towarzyszą nam w życiu codziennym dotykają najczęśćiej dłoni oraz rąk, stóp oraz łydek. Z poniższego artykułu dowiecie się kto powinien wykonywać takie ćwiczenia, dlaczego warto je wykonywać oraz poznacie przykładowe ćwiczenia przeciwzakrzepowe na kończyny dolne oraz kończyny górne.


1. KIEDY WYKONYWAĆ ĆWICZENIA PRZECIWZAKRZEPOWE:

- profilaktyka przeciwzakrzepowa np. po zabiegach chirurgicznych,

- kobiety w ciąży,

- kobiety w trakcie połogu (ćwiczenia te świetnie sprawdzą się przy pierwszej pionizacji),

- osoby mające problemy z obrzękami podczas lotów samolotem,

- osoby po udarze,

- osoby po długotrwałym unieruchomieniu np. gips,

- osoby po operacjach endoprotezo plastykach,

- osoby po operacjach kardiologicznych,

- osoby z zakrzepicą żył głębokich,

- występowanie obrzęków w okolicy kończyn dolnych oraz górnych.


2. DLACZEGO WARTO WYKONYWAĆ ĆWICZENIA PRZECIWZAKRZEPOWE:

- uruchomienie pompy mięśniowej łydek,

- zwiększają odpływ krwi z kończyn dolnych,

- zmniejszają zaleganie krwi w kończynach dolnych,

- działają ochronnie dla śródbłonka naczyniowego,

- przeciwdziałają zmianie składu krwi -> zwłaszcza lepkości krwi.


3. JAKICH SPORTÓW POWINNO SIĘ UNIKAĆ PRZY CHOROBACH ŻYLNYCH:

- podnoszenia ciężarów,

- piłki nożnej,

- jazdy na nartach,

- tenisa ziemnego,

- koszykówki.


4. SPORTY ZALECANE PRZY CHOROBACH ŻYLNYCH:

- pływanie,

- bieganie oraz chodzenie np. spacery,

- jazda na rowerze,

- narciarstwo biegowe,

- taniec,

- golf.


5. PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA PRZECIWZAKRZEPOWE:


* KOŃCZYNY DOLNE:


ĆWICZENIE NR 1. PW: leżenie na plecach, nogi wyprostowane, ręce wzdłuż tułowia, RUCH: wykonaj ruch naprzemiennego prostowania oraz zginania stóp - tak jakbyś wciskał pedały samochodowe, INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie wykonuj przez minutę.

ĆWICZENIE NR 2. PW: leżenie na plecach, nogi wyprostowane, ręce wzdłuż tułowia, RUCH: wykonaj ruchy stopami na zewnątrz, następnie do wewnątrz INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie wykonuj przez minutę.

ĆWICZENIE NR 3. PW: leżenie na plecach, nogi wyprostowane, ręce wzdłuż tułowia, RUCH: wykonaj ruch piętą prawej nogi po macie w kierunku do pośladka, tak aby powstało zgięcie w stawie kolanowym. Następnie wróć piętą do pozycji wyjściowej i wykonaj ćwiczenie na drugą nogę. INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie wykonaj około 10-15 razy na stronę.

ĆWICZENIE NR 4. PW: siedzenie na krześle, ręce luźno wzdłuż tułowia, RUCH: wykonaj ruch podniesienia prawego podudzia, tak aby razem z udem tworzyła jedną linię, przytrzymaj 2-3 sekundy, następnie wróć do pozycji wyjściowej i powtórz na drugą stronę, INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie wykonuj 10-15 razy na stronę.

ĆWICZENIE NR 5. PW: stanie luźno stopami położonymi równolegle do siebie (obok siebie), ręce oparte na biodrach, RUCH: wykonaj ruch wspięcia na palce, przytrzymaj 2-3 sekundy a następnie powoli opuść, INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie wykonuj przez 1-2 minuty.

ĆWICZENIE NR 6. PW: stanie luźno, stopy ułożone piętami do siebie, palce na zewnątrz, ręce oparte na biodrach, RUCH: wykonaj ruch wspięcia na palce, przytrzymaj 2-3 sekundy, następnie powoli opuść, INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie wykonuj przez 1-2 minuty

ĆWICZENIE NR 7.

PW: stanie luźno, stopy ułożone dużymi palcami do siebie, pięty na zewnątrz, ręce oparte na biodrach, RUCH: wykonaj ruch wspięcia na palce, przytrzymaj 2-3 sekundy, następnie powoli opuść. INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie wykonuj przez 1-2 minuty.


* KOŃCZYNY GÓRNE:

ĆWICZENIE NR 1.

PW: siedzenie na krześle, ręce opuszczone luźno wzdłuż tułowia, RUCH: wykonaj wznoś rąk przodem (przed sobą) aż do całkowitego wyprostowania, następnie powoli opuść w dół, INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie wykonaj przez 1-2 minuty.

ĆWICZENIE NR 2.

PW: siedzenie na krześle, ręce luźno ułożone z boku, RUCH: wykonaj ruch odwodzenia (podnoszenie rąk bokiem) aż do momentu zatrzymania nad głową, następnie sporo wolniej opuszczaj ręce tak aby wróciły do pozycji wyjściowej, INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie wykonuj przez 1-2 minuty.

ĆWICZENIE NR 3.

PW: siedzenie na krześle, ręce zgięte w stawach łokciowych, tak aby łokcie przylegały do tułowia, RUCH: wykonaj ruch krążenia nadgarstków na zewnątrz, następnie do wewnątrz, INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie wykonuj łącznie przez 2 minuty (1 minuta ruch do wewnątrz, 1 minuta ruch na zewnątrz).

ĆWICZENIE NR 4.

PW: siedzenie na krześle, ręce wyprostowane przed sobą, RUCH: wykonaj ruch zgięcia i wyprostu nadgarstków, INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie wykonuj 1-2 minuty.

ĆWICZENIE NR 5.

PW: siedzenie na krześle, ręce wyprostowane przed sobą, tak aby dłonie znajdowały się równolegle do podłoża, RUCH: wykonaj ruch nadgarstkami na boki (na zewnątrz, następnie do wewnątrz), INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie wykonuj przez 1-2 minuty,

ĆWICZENIE NR 6.

PW: siedzenie na krześle, ręce wyprostowane przed sobą, RUCH: wykonaj ruch zaciskania a następnie rozluźniania nadgarstków, INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie wykonuj przez 1-2 minuty.

ĆWICZENIE NR 7.

PW: siedzenie na krześle, ręce wyprostowane przed sobą, RUCH: wykonaj ruch kręcenia żarówek, INTENSYWNOŚĆ: ćwiczenie wykonuj przez 1-2 minuty.


PODSUMOWUJĄC

Ćwiczenia przeciwzakrzepowe nie należą do ćwiczeń wymagających i męczących. Regularne ich wykonywanie doskonale sprawdzi się po wszelakich operacjach, problemach z obrzękami, u kobiet w ciąży zwłaszcza w III trymestrze. Są to dosyć łatwe ćwiczenia do wykonania. I zdecydowanie warto je wykonywać.


Pozdrawiamy

Gabinet Kasia Dźwigała - Masaż i Fizjoterapia


mgr Kasia Kwiatkowska (Dźwigała) - fizjoterapeutka uroginekologiczna

289 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

WDOWI GARB

Commentaires


bottom of page