top of page

WSTYD/DYSKOMFORT ZWIĄZANY Z WIZYTĄ U FIZJOTERAPEUTY LUB MASAŻYSTY - JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO WIZYTY ?

Zaktualizowano: 19 kwi 2022


Jakiś czas temu na naszych mediach społecznościowych przeprowadziłyśmy ankietę dotyczącą wstydu przed wizytą u fizjoterapeuty/masażysty. Odpowiedzi były bardzo szokujące. WSTYD -dlaczego się wstydzimy pójść do fizjoterapeuty, z czego to wynika? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego posta. W ankiecie wzięło udział około 50 osób. Ankieta zawierała 10 pytań.

PYTANIA + WYNIKI ANKIETY:


1. Czy korzystasz z fizjoterapii, masaży twarzy, ciała lub zabiegów SPA? OMÓWIENIE WYNIKÓW: 88 % TAK, 12 % NIE


2. Czy kiedykolwiek wstydziłaś/łeś się skorzystać z terapii/masażu u fizjoterapeuty? OMÓWIENIE WYNIKÓW: 33 % TAK, 67 % NIE


3. Dlaczego wstydziłaś/łeś się przyjść do fizjoterapeuty? OMÓWIENIE WYNIKÓW: Na pytanie dotyczące wstydu przed wizytą u fizjoterapeuty Wasze odpowiedzi dotyczyły głównie Waszego wyglądu: - wygląd brzucha po ciąży, - towarzyszących choroby, których się wstydzicie, - występujących krosty na plecach, - nieogolonych bikini i nogi, rozstępów, - potu, szybko po pracy nie miałyście czasu na kąpiel, - grubego ciało po ciąży, - ciała po ciąży i występujących fałdek na brzuchu, - cellulitu.


4. Czy przed wizytą fizjoterapeuta poinformował Cię, jak powinnaś/neś się przygotować do wizyty, co zabrać? WYNIKI: 65 % TAK, 35 % NIE OMÓWIENIE WYNIKÓW: W naszym gabinecie, każda osoba przed wizytą otrzymuje obszernego sms z informacjami, jak ma się przygotować do wizyty, co zabrać itp. Dzięki temu zapobiegnie to niekomfortowym sytuacjom, będziecie wiedzieli jak taka wizyta będzie przebiegać.


5. Czy wiesz, że w gabinecie fizjoterapeutycznym możesz skorzystać z jednorazowej bielizny? WYNIKI: 55 % TAK, 45 % NIE OMÓWIENIE WYNIKÓW: W naszym gabinecie jeśli potrzebujecie możecie skorzystać z jednorazowej bielizny, świetnie sprawdza się podczas wykonywani rytuałów, podczas których wykonujemy peelingi, masaże olejkami - które mogą ubrudzić bieliznę. Podczas terapii jednorazowa bielizna nie jest aż tak potrzebna, ponieważ bardzo często terapia lecznicza jest wykonywana bez środka poślizgowego.


6. Czy wiesz, że w gabinecie fizjoterapeutycznym lub masażu powinny być zapewnione koszyczki ratunkowe np. z dezodorantem, tamponami, podpaskami itp, z których możesz skorzystać przed wizytą? WYNIKI: TAK 54%, 46 % NIE OMÓWIENIE WYNIKÓW: takie koszyczki pojawiają się coraz częściej w gabinetach fizjoterapii czy gabinetach masaży. W takim koszyczku powinny znaleźć się niezbędne środki czystości, higieniczne np. tampony, podpaski, dezodorant, gumy do rzucie, suchy szampon, mokre chusteczki, płyn do zmycia makijażu itp. Z naszych statystyk wiemy, że takie koszyczki świetnie się sprawdzają w nagłych sytuacjach lub po prostu do odświeżenia się. Klient czuje się komfortowo, gdy ma możliwość odświeżenia się. Dlatego warto zaopatrzyć się w taki niezbędnik.


7. Czy kiedykolwiek miałaś/łeś obiekcje co do płci fizjoterapeuty/masażysty? WYNIKI: 38 % TAK, 62 % NIE OMÓWIENIE WYNIKÓW: Tu większość z Was zaznaczyła, że nie miała zastrzeżeń co do płci fizjoterapeuty lub masażysty. Bardzo nas to cieszy, ponieważ liczy się przede wszystkim podejście fizjoterapeuty, jego zaangażowanie, wiedza, doświadczenie a nie płeć.


8. * PYTANIE TYLKO DO KOBIET: Do kogo wolisz chodzić na zabiegi: A. Kobiet, B. Mężczyzn, C. Jest mi to obojętne. OMÓWIENIE WYNIKÓW: 58 % kobiet biorących udział w ankiecie zaznaczyło, że wolą skorzystać z wizyty u fizjoterapeutki lub masażystki, 40 % zaznaczyło, że płeć jest im obojętna, 2 % zaznaczyło że wolą zabiegi wykonywane przez mężczyzn.


9. * PYTANIE TYLKO DO MĘŻCZYZN: Do kogo wolisz chodzić na zabiegi: A. Kobiet, B. Mężczyzn, C. Obojetne. OMÓWIENIE WYNIKÓW: 70 % ankietowanych Panów, zaznaczyło, że wolą skorzystać z zabiegów wykonywanych przez kobiety, pozostałe 25 % zaznaczyło, że płeć jest im obojętna, 5 % woli zabiegi wykonywane przez mężczyzn.


10. Dlaczego wolisz chodzić do kobiety/mężczyzn/jest Ci to obojętne? Uzasadnij swoją odpowiedź. Pytanie było otwarte, odpowiedzi podzieliłyśmy ze względu na płeć osób odpowidających:


KOBIETY: 58 % zaznaczyło, że woli korzystać z usług wykonywanych przez tą samą płeć. Uzasadnienia tej odpowiedzi być następujące: - ta sama płeć jest mniej krępująca, - wole chodzić do fizjoterapeutek, ponieważ poprzedni fizjoterapeuci (faceci) podrywali mnie, - u kobiet czuję się swobodniej, - nie wstydzę się rozebrać (mam kompleksy po ciąży), - wole masażystkę, ponieważ wstydzę się przed masażystą, 40 % zaznaczyło, że płeć jest im obojętna, uzasadnienie: - jeśli ktoś jest profesjonalistą, to płeć was nie interesuje, - liczą się umiejętności, wiedza, zaangażowanie w pracę a nie płeć 2% zaznaczyło, że woli chodzić do mężczyzn, swoje uzasadnienie opisywałyście: - wolicie chodzić do mężczyzn ponieważ się silniejsi, - fizjoterapeuta nie ocenia tak jak kobieta


MĘŻCZYŹNI: 70 % Panów biorących udział w ankiecie, zaznaczyło że wolą chodzić na zabiegi do kobiet. Uzasadnienie: - czuję się bardziej komfortowo, że masuje mnie kobieta, - krępuje się wizyt u innego faceta, - ręce kobiety są dużo delikatniejsze niż mężczyzn, - kobiety wykonują swoją pracę lepiej, 25 % zaznaczyło, że płeć jest im obojętna. Uzasadnienie: - liczy się wiedza i doświadczenie, płeć nie ma znaczenia, - chodziłem zarówno do kobiet jak i mężczyzn fizjoterapeutów - nie widzę różnicy w wykonywanych zabiegach, - dla mnie najważniejsza jest wiedza i odpowiednie techniki, nie płeć fizjoterapeuty, 5 % zaznaczyło, że wolą chodzić do kobiet. Uzasadnienie: - wolę chodzić do faceta, ponieważ jest dużo silniejszy niż kobieta, - fizjoterapeuta podchodzi konkretnie do problemu.


NASZA PERSPEKTYWA: Gdy do nas przychodzicie skupiamy się na Waszym problemie, na jego zdiagnozowaniu i zastosowaniu odpowiedniej terapii. Podchodzimy do Was zadaniowo - musimy zrobić wszystko, żeby rozwiązać Wasz problem. Podchodzimy do Was jak do osób, którym chcemy pomóc pozbyć się/ wyleczyć problem. Do naszej pracy podchodzimy bardzo profesjonalnie, absolutnie nie oceniamy. Nie skupiamy się ani nie zwracamy uwagi na cellulit, fałdki, BMI, wygląd, krostki, nieogolone nogach czy bikini. Więc jeśli myślicie, że pierwszą rzeczą na którą zwracamy uwagę jest Wasz wygląd, to absolutnie nie Jesteśmy od tego, żeby Wam pomóc

Tak samo płeć - wychodzimy z założenia, że płeć fizjoterapeuty nie ma znaczenia. Wszyscy kończymy studia, podobne kursy, bierzemy udział w webinarach itp. Nie liczy się płeć tylko odpowiednie techniki, odpowiednie podejście oraz wiedza i doświadczenie. Siła niestety nie ma znaczenia - liczy się odpowiednia technika, która może być wykonana zarówno przez kobietę jak i mężczyznę.


W takim razie, co zrobić żeby taka wizyta przebiegła jak najbardziej komfortowo ? Zdecydowanie zapoznać się z poniższym poradnikiem.


PORADNIK JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WIZYTY U FIZJOTERAPEUTY👩🏼‍⚕️:

1. Na 2-3 godziny przed wizytą weź ciepły prysznic🚿🛁, pomoże to rozluźnić Twoje mięśnie oraz odświeżyć się,

2. Ubierz się w wygodne rzeczy, które nie będą krępować Twoich ruchów👚🩳 -> dres, luźną koszulkę, nie zakładaj białej bielizny oraz sportowego biustonosza, którego nie da się rozpiąć,

3. Na wizytę przybądź około 10-15 minut wcześniej, żeby uzupełnić dokumentację medyczną🧾,

4. Zabierz ze sobą badania, które miałeś wykonywane w ostatnim czasie: USG, RTG, MRI, TK, itp🏷.

5. Przygotuj sobie listę pytań, na które nasze fizjoterapeutki chętnie Ci odpowiedzą🧾,

6. * I WIZYTA U FIZJOTERAPEUTKI UROGINEKOLOGICZNEJ: - nie musz golić miejsc intymnych🪒, jeśli już czujesz taką potrzebę, to zrób to dzień przed wizytą, aby nie pojawiły się podrażnienia, wysypki ani krostki, - przed wizytą odśwież/ umyj się 🛀🧼 miejsca intymne, ponieważ będzie wykonywane badanie dopochwowe, - przygotuj sobie kartę ciąży, ostatnie wyniki badań ginekologicznych🤰🏼, - przygotuj sobie odpowiedzi na intymne pytania dotyczące Twojego życia seksualnego, miesiączek, oddawania moczu czy stolca, informacji dotyczących Waszej aktywności fizycznej, operacji ginekologicznych - bądź szczera podczas wizyty💁🏻‍♀️,

CZEGO NIE ROBIĆ PRZED WIZYTĄ❌:

- nie zatajaj celowo informacji o stanie swojego zdrowia przed fizjoterapeutką,

- na 2 godziny przed nie spożywaj obszernych posiłków🍔🍟🍕

- nie stosuj maści, balsamów, olejków na okolicę, która będzie poddana zabiegowi🧴,

- przed wizytą nie spożywaj środków przeciwbólowych💊 oraz alkoholu🥂,

- dzień przed wizytą nie wykonuj intensywnego treningu🏋🏻‍♀️.


PODSUMOWANIE: W naszym gabinecie podchodzimy bardzo profesjonalnie do każdej osoby, z zachowaniem wszelkich form intymności. Naszym motto jest niesienie pomocy i na tym się skupiamy. Dlatego podczas wizyt tak bardzo kładziemy nacisk na całą atmosferę, żebyście czuli się jak w domu


Pozdrawiamy Gabinet Kasia Dźwigała - Masaż i Fizjoterapia


mgr Kasia Kwiatkowska (Dźwigała) - fizjoterapeutka uroginekologiczna

175 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

WDOWI GARB

1件のコメント


Warto pamiętać, że terapeuci i masażysci są tam, aby zapewnić Ci pomoc, poprawę zdrowia i komfortu. Ich priorytetem jest Twoje dobre samopoczucie, dlatego nie wahaj się otwarcie rozmawiać z nimi o swoich obawach. Przy okazji, kiedy odwiedzasz salon masażu, zawsze zwracaj uwagę na dostępność pokrowców na fotele kosmetyczne: https://chila.pl/catalog/pokrowce-na-fotele. Prawdziwe salony dobrej jakości zawsze je mają!


いいね!
bottom of page