top of page

PISTOLET DO MASAŻU 🔫 - TAJNA BROŃ FIZJOTERAPEUTY

Zaktualizowano: 19 kwi 2022


Od jakiegoś czasu na rynku pojawiły się nowe pomoce w gabinecie fizjoterapeuty, mianowicie mowa o pistolecie wibracyjnym. Czy są to niezbędne sprzęty podczas pracy w gabinecie? Czy warto zakupić taki sprzęt do domu, czym różnią się od siebie pistolety, jak wybrać najlepszy, jak wykonać taki masaż w domu? Odpowiedzi na te pytania poznacie w dzisiejszym artykule.

1. CZYM JEST PISTOLET DO MASAŻU?

Pistolet do masażu jest urządzeniem, które w sposób zautomatyzowany wytwarza bodźce mechaniczne w postaci drgań przenoszących się na tkanki. Nasz pistolet posiada aż 7 końcówek, więc doskonale sprawdzi się przy wielu schorzeniach. Niedawno udowodniono, że pistolet jest jedną z najlepszych maszyn do masażu, które poprawiają funkcjonowanie mięśni. Pistolet używamy jako dodatku do terapii leczniczej, więc jest to dodatkowy przyrząd do pracy z ludzkim ciałem. Wiele z Was zadaje nam pytania czy warto kupić taki pistolec do domu, aby wykonywać automasaż. Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Moim zdaniem, jeśli uprawiasz regularnie sport, borykasz się ze spięciami czy bólem w ciele to warto zaopatrzeć się w taki gadżet. Wiadomo jednak, że taki pistolet nie zastąpi rąk fizjoterapeuty.


2. CZYM RÓŻNIĄ SIĘ POMIĘDZY SOBĄ PISTOLETY, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC TAKI PISTOLET?


- REGULACJA PRĘDKOŚCI: nie ma nic złego w jednobiegowym masażu, ale nie będzie to najlepsze, jeśli masz obszary, które są bardziej wrażliwe i wymagają po prostu lżejszego dotyku w porównaniu z miejscami, które możesz mieć np. na łydce. Szczególnie w przypadku dolnej części pleców posiadanie wielu ustawień jest idealne, ponieważ nie będziesz musiał agresywnie celować w ból, możesz nad nim pracować, zaczynając od niższego ustawienia prędkości, zanim zaczniesz zwiększać prędkość.


- ŻYWOTNOŚĆ BATERII + CZAS PRACY: im dłuższa żywotność baterii, tym lepiej. Lepiej zainwestować w baterię, o większej mocy, będzie wtedy dłużej trzymać, nie będzie trzeba zbyt często ładować. Obecnie standardem dla dzisiejszych masażerów jest bateria litowo-jonowa. Przykładowo bateria 4800 mAh posłuży nam między 8-16 godzin, dla porównania 3800 mAh posłuży do 3h pracy na jednym ładowaniu.


- CENA: na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych sprzętów a ich cena waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Warto zainwestować w sprzęt dopasowany do naszego budżetu oraz naszych oczekiwań. Pistolety z górnej półki oferują regulowane ustawienia prędkości, mocy i ruchu, wersje tańsze również dadzą radę. Przed zakupem warto poczytać opinie o konkretym modelu lub jeśli masz możliwość przetestowania na sobie.


- KOŃCÓWKI: lepiej wybrać pistolet, który posiada kilka wymiennych końcówek. Dzięki wielu nasadkom możesz celować w różne mięśnie i stosować różne naciski tak równomiernie lub celowo, jak chcesz. Większość, ale nie wszystkie pistolety do masażu dostępne na rynku są wyposażone w kilka różnych nasadek. Poniżej omówiłam zastosowanie końcówek + przydzieliłam do partii mięśniowej, którą można masować oraz przy jakim problemie znajdzie swoje zastosowanie:

1. OKRĄGŁA (KULA)

Jest najbardziej uniwersalną końcówką dostępną we wszystkich pistoletach. W zetawach występuje zazwyczaj w dwóch rozmiarach: mniejszej oraz większej. Głowica przeznaczona do masażu wszystkich części ciała i jest najczęściej używana do powierzchownej pracy o umiarkowanej intensywności. Świetnie sprawdzi się podczas masażu; ud, pośladków, pleców czy ramion.

2. WIDEŁKI ,,U'' Końcówka przeznaczona do pracy na mięśniach węższych i długich (np. prostownik i czworoboczny grzbietu, brzuchaty łydki). Sprawdza się również w terapii tkanek okolicy ścięgna Achillesa, gdzie umożliwia pracę na tkance omijając ścięgno. Doskonale sprawdzi się przy masażu kręgosłupa oraz szyi.

3. PŁASKA ,,T'' Z WYPUSTAKMI

To okrągła, płaska głowica typu „T” z dodatkowymi wypustkami na powierzchni masującej. Dzięki swemu kształtowi dobrze przylega do ciała. Idealnie nadaje się do głębszego masażu większych powierzchni ciała, np: pleców, mięśni ud i pośladków. Głowica ta dzięki wypustkom znakomicie relaksuje i poprawia krążenie masowanych partii ciała. Swoje zastosowanie znajdzie przy walce z cellulitem oraz w celu poprawy gładkości skóry w okolicy nóg oraz pośladków.

4. GARB ,,D''

Jest to końcówka, która swój kształt ma zbliżony do końcówki ,,T''. Stanowi więc rozwiązanie pośrednie pomiędzy końcówką okrągłą a płaską. Sprawdzi się doskonale do relaksu oraz rozmowasowania napiętych mięśni.

5. POCISK

Końcówka pocisk doskonale sprawdzi się do punktowego bólu -> punktów spustowych, ponieważ dzięki swojemu kształtowi doskonale dociera do najtrudniej położonych bolesnych miejsc. Doskonale sprawdzi się przy masażu stóp, zapalenia rozcięgna podeszwowego czy problemu ze ścięgnem Achillesa.

6. ŁOPATKA ,, SPŁASZCZONA''

Spłaszczona końcówka świetnie sprawdzi się do rozluźniania spiętych miejsc na ciele. Masaż pistoletem z łopatką pomaga rozbić napięcie i rozluźnić poszczególne mięśnie. Końcówka ta fantastycznie sprawdza się do rozluźnienia i przyspieszenia regeneracji mięśni po wyczerpujących treningach. Świetnie sprawdzi się podczas masażu klatki piersiowej oraz paśmie biodrowo-piszczelowym.

7. ŁUK SZEROKA ,,T''

Głowica łuk przeznaczona jest do masażu większych partii mięśniowych. Świetnie sprawdzi się podczas masażu ud, łydek, pleców czy brzucha. Końcówka ta doskonale sprawdzi się w walce z opuchlizną oraz bolesnościami nóg.


- SERWIS GWARANCYJNY: pistolet do masażu to urządzenie mechaniczne, pracująca głowica rozpędza się do kilku tysięcy obrotów na minutę. Dlatego jeśli szukamy urządzenia, które posłuży nam długo, warto wziąć pod uwagę warunki serwisowe gwarancyjne.


3. DLA JAKICH PACJENTÓW UŻYWAMY:


- u pacjentów ortopedycznych🦽🦯👩🏼‍⚕️ : * ból kręgosłupa: szyjnego, piersiowego, lędźwiowego,

* bólu stawów np. biodrowego, kolanowego czy barkowego,

* pospinanych mięśniach przykręgosłupowych,


- u sportowców🏋🏻‍♀️🏂🏊🏼🚴🏼 : * po intensywnych treningach, * w przypadku zbyt dużego napięcia mięśni, * przy urazach, jako forma regeneracji, zmniejsza ryzyka kontuzji, * masaż pistoletem zastąpi długotrwałe rozciąganie oraz rolowanie,

* pomoże przyśpieszyć regeneracje mięśni oraz powiększy zakres ruchu,


- u osób zestresowanych👩🏼‍💻🧑🏼‍💻💻📞: * które cierpią na wszelkie bóle ciała powodując problem ze snem, * osób prowadzących siedzący tryb życia (wielogodzinna praca przed komputerem, osoby rozmawiające długo przez telefon) - u takich osób występuje spore napięcie w obrębie szyi, karku oraz ramion.


- pistolet doskonale sprawdzi się również w:

* aktywacji mięśni,

* rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym,

* głębokim masażu,

* łagodzeniu sztywności,

* łagodzeniu bólu mięśni,

* redukcji tkanki bliznowatej,

* zmniejszeniu napięć.


Poniżej możecie zobaczyć filmik 📽🎞, w jaki sposób używamy pistoletu na spiętym mięśniu czworogłowym uda u pacjentki, która praktykuje jogę 🧘🏻‍♀️ oraz ćwiczy pole-dance (gdzie w obu aktywnościach nogi🦵🏻 dostają niezły wycisk).


4. JAK STOSOWAĆ PISTOLET DO MASAŻU:

- włącz pistolet do masażu przed przyłożeniem go do ciała (może okazać się bolesne),

- oprzyj delikatnie pistolet do bolesnej części ciała, nie przyciskaj, nie unoś go

- przesuwaj powoli pistolet wzdłuż mięśnia,

- w przypadku trafienia na bolesne miejsce - zatrzymaj się w tym obszarze aż poczujesz ulgę,

- na jedną partię mięśniową poświęć 1-2 minuty,

- nie używaj pistoletu codziennie, stosuj inne metody np. rolowanie, rozciąganie, masaż sportowy


PODSUMOWANIE:

Pistolet do masażu inaczej nazywany massage gen świetnie sprawdzi się w gabinecie fizjoterapeutycznym jako dodatek do terapii. Warto podkreślić, że masaż takim urządzeniem nie zastąpi rąk fachowcy. Sprawdzi się również w domu jako rozluźnienie po treningu, czy podczas bólu, gdy nie jesteśmy się natychmiast w stanie dostać do fizjoterapeuty. Kupując pistolet warto najpierw zrobić rozeznanie do czego i jak często będziemy używać masażer, ponieważ wybór na rynku jest ogromny.


Pozdrawiamy

Gabinet Kasia Dźwigała - Masaż i Fizjoterapiamgr Kasia Kwiatkowska (Dźwigała) - fizjoterapeutka uroginekologiczna

420 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

WDOWI GARB

Comments


bottom of page