top of page

MASAŻ I TERAPIA KOBIET W CIĄŻY🤰🏼


Masaż kobiet w ciąży jest coraz bardziej popularną metodą walki z bólem kręgosłupa, miednicy, obrzękami czy po prostu formy relaksu. Warto zaznaczyć, że terapię kobiet w ciąży wykonujemy między 13 a 36 tygodniem ciąży. Zalecany kobietom, u których występują schorzenia bólowe takie jak: ból kręgosłupa, rwa kulszowa, ból miednicy, ból barków itp. Masaż leczniczy u kobiet w ciąży wykonują tylko i wyłącznie wykfalifikowane fizjoterapeutki z licznymi kursami z uroginekologii. Podczas masażu używamy technik ostoepatycznych, wisceralnych, terapii manualnych oraz masażu tkanek głębokich. Według Health & Parenting: „Masaż jest idealnym sposobem na pozbycie się niedogodności i dolegliwości związanych ze zwiększoną masą ciała. Pomaga się zrelaksować i zapomnieć o trudach ciąży.” Z dzisiejszego artykułu dowiesz się na czym polega masaż w ciąży, czy w I trymestrze jest bezpieczny, jakei są wskazania i przeciwwskazania do masażu, w jakiej pozycji masaujemy ciężarne,


JAKIE ZABIEGI MOŻNA STOSOWAĆ U CIĘŻARNYCH🤰🏼:

- MASAŻ RELAKSACYJNY💆🏼‍♀️:

Wśród masaży relaksacyjnych, które można wykonać u kobiet w ciąży są: klasyczny, masaż ciepłą świecą, masaż ciepłym olejem kokosowym, masaż ciepłym olejem ze słodkich migdałów, wszelakie peelingi. Techniki, które wykorzystujemy podczas masaży relaksacyjnych to głównie głaskanie, rozcieranie, ugniatanie oraz roztrząsanie. Masaż ten ma przede wszystkim rozluźnić pospinane struktury, wspomaga proces regeneracji, łagodzi ból, pomaga zredukować stres oraz lęk, które niekorzystanie wpływają w trakcie ciąży.

- TERAPIA UROGINEKOLOGICZNA👩🏼‍⚕️:

Ten rodzaj zabiegu leczniczego wykonywany jest tylko przez fizjoterapeutkę uroginekologiczną po licznych szkoleniach i kursach. Podczas terapii używamy technik osteopatycznych, wisceralnych, terapii manualnych oraz masażu tkanek głębokich. Terapia uroginekologiczna ma przede wszystkim nauczyć przyszłą mamę prawidłowych nawyków (jak prawidłowo korzystać z toalety, jak wstawać, podnosić przedmioty itp.), pomoże przygotować ciało do porodu, złagodzić dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, miednicy. Terapia skupi się również na mięśniach dna miednicy, które podczas ciąży oraz porodu zostają osłabione.

- MASAŻ LIMFATYCZNY🦵🐳: masaż ten opiera się głównie na technikach głaskania, rozcierania oraz ugniatania. Masaż limfatyczny powinien być wykonywany bardzo wolno oraz lekko. Wykonywany jest jako terapia przeciwobrzękowa, pozwala na usprawnienie krążenia limfy oraz likwidując obrzęki zastojowe, zapalne, onkologiczne i chłonne. Drenaż limfatyczny doskonale przepchnie zalegającą zastoje limfatyczne oraz obrzęki. Masaż na obie kończyny dolne powinien trwać minimum 60-90 minut. Drenaż limfatyczny rozpoczynamy od odpowiedniego ułożenia - ułatwiającego odpływ chłonki. Pierwszym elementem masażu jest udrożnienie pni limfatycznych i węzłów chłonnych leżących przy ujściu żylnym, a dopiero później można opracowywać dalsze części. Drenaż zawsze wykonuje się od obwodu w kierunku ujść żylnych.


CZY MASAŻ JEST BEZPIECZNY DLA MAMY I DZIECKA🤰🏼👶🏼 ?

Masaż w ciąży powinien być wykonywany przez wykwalifikowaną osobę, która wie jak powinno się masować ciężarne. Ze względu na odpowiednio dobrane indywidualnie techniki, masaż jest bezpieczny dla mamy jak i dziecka. Dodatkowo warto wspomnieć, że kosmetyki, które używamy podczas zabiegów są w pełni bezpieczne dla mamy i dziecka.


CZY MASAŻ W I TRYMESTRZE CIĄŻY JEST BEZPIECZNY⚠️?

Należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, to masaż w wyjątkowych sytuacjach może się odbyć. Jeśli jednak nie ma takiej potrzeby, warto poczekać do końca 3 miesiąca. W pierwszym trymestrze ciąży często dochodzi do utraty ciąży, szacuje się, że około 15% wszystkich ciąż ulega poronieniu, tak więc co czwarta kobieta w swoim życiu doświadczy przynajmniej jednego poronienia. Co więcej 4 kobiety na 1000 poronią aż trzykrotnie. Dlatego warto wstrzymać się do II trymestru. Pamiętaj, żeby zawsze poinformować fizjoterapeutę lub masażystę o swoim samopoczuciu. Warto poczekać do momentu, kiedy zarodek będzie solidnie zagnieżdżony w macicy a poziom hormonów. Masaż wpływa na poziom ciśnienia tętniczego, które jest regulowane przez hormony.


W JAKIEJ POZYCJI MASUJEMY🛏?

W I trymestrze ciąży (* jeśli jest taka potrzeba) masujemy kobietę w pozycji klasycznej w leżeniu na brzuchu, ponieważ brzuch nie jest wypukły i nie przeszkadza. W II oraz III trymestrze masaż wykonujemy w leżeniu na boku lewym, ponieważ taka pozycja zapobiega uciskowi żyły głównej dolnej przez płód i powiększoną macicę. Pozycja zawsze powinna być taka aby przyszła mama czuła się komfortowo, więc w trakcie masażu możemy zmienić na leżenie na plecach lub na boku prawy,


INTENSYWNOŚĆ MASAŻU W CIĄŻY:

Masaż wykonujemy tak aby był skuteczny i możliwie najmniej inwazyjny. W dolnym odcinku pleców często decydujemy się na techniki ugniatania, uciski lub głęboki masaż poprzeczny. Techniki te są bardzo skuteczne w rozluźnianiu napięcia mięśniowego i całkowicie bezpieczne nawet w wysokiej ciąży. Moc masażu zawsze powinna być dostosowana do stanu i zdrowia kobiety w ciąży. Nie może być on intensywny zwłaszcza w III trymestrze, ponieważ może spowodować przyśpieszenie porodu.


WSKAZANIA: - ból odcinka szyjnego kręgosłupa, - ból odcinka piersiowego kręgosłupa, - ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, - ból pomiędzy łopatkami, - ból karku, - ból w okolicy barków, - bol w okolicy miednicy,

- ból spojenia łonowego oraz rozejście mięśnia prostego brzucha, - wzmożone napięcia mięśniowe,

- ból w okolicy brzucha,

- obrzęki kończyn dolnych oraz górnych.

PRZECIWWSKAZANIA BEZWZGLĘDNE: - I trymestr ciąży do 12 tygodnia !!! - ciąże zagrożone poronieniem, - krwawienia z dróg rodnych, - choroby serca, - nadciśnienie tętnicze, - patologie ciąży takie jak: przedwczesne odklejanie się łożyska, przodujące łożysko, wewnątrzmaciczne zaburzenia rozwoju płodu.

PODSUMOWANIE:

Masaż kobiet w ciąży jest bezpieczny i wręcz zależały jako formę relaksu oraz walki z bólem. W powyższym artykule poznałyście rodzaje zabiegów, które wykonujemy w gabinecie u ciężarnych. Pamiętaj, żeby zawsze przed wizytą poinformować fizjoterapeutkę lub masażystkę jak się czujesz, a w trakcie zabiegu zgłaszać jakiekolwiek dolegliwości czy pogorszenie samopoczucia.


Pozdrawiamy

Gąbinet Kasia Dźwigała - Masaż i Fizjoterapia

mgr Kasia Kwiatkowska (Dźwigała) - fizjoterapeutka uroginekologiczna


111 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page