top of page

Z JAKIMI PROBLEMAMI UDAĆ SIĘ DO FIZJOTERAPEUTKI UROGINEKOLOGICZNEJ?

Zaktualizowano: 19 kwi 2022Fizjoterapia uroginekologiczna to dosyć młoda dziedzina fizjoterapii, która zajmuje szerokopojętymi zaburzeniami związanymi narządami miednicy mniejszej. Do fizjoterapeutki uroginekologicznej powinna się zgłosić każda kobieta przynajmniej raz w życiu. W dzisiejszym artykule dowiecie się czym jest fizjoterapia uroginekologiczna, jak wygląda pierwsza wizyta, z jakimi problemami zgłosić się do takiej specjalistki.


1. CZYM JEST FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest to dział fizjoterapii, który koncentruje się przede wszystkim na profilaktyce i leczeniu dysfunkcji w obrębie miednicy i dolnych dróg moczowych. Tematyka ta może dotknąć każdą kobietę niezależnie o wieku, wykształcenia, statusu społecznego, tego czy rodziła czy nie. Przynajmniej raz w życiu każda kobieta powinna zgłosić się do fizjoterapeutki uroginekologicznej w celu zbadania stanu swojego zdrowia w tym mięśni dna miednicy, które odgrywają tak ważną rolę w codziennym życiu każdej kobiety. Fizjoterapia uroginekologiczna przede wszystkim opiera się na nauce świadomości kobiecego ciała, utrwaleniu prawidłowych wzorców ruchowych oraz prawidłowych nawyków. Terapia w gabinecie wykorzystuje techniki osteopatyczne, elementy terapii manualnej, terapii wisceralnej, techniki normalizacji tkanek miękkich. Ze względu na odpowiednio dobrane techniki oraz przygotowanie fizjoterapeutek, terapia jest całkowicie bezpieczny zarówno dla mamy jak i dziecka.​

​​

2. PIERWSZA WIZYTA W GABINECIE:

W naszym gabinecie pierwsza wizyta trwa 60 minut, ponieważ musimy przeprowadzić dokładny wywiad, wykonać testy funkcjonalne oraz dokładne badanie:

- WYWIAD + USTALENIE CELU FIZJOTERAPII: Wywiad polega na przeprowadzeniu krótkiej rozmowy dotyczącej stanu Twojego zdrowia: wiek, wzrost, rodzaj wykonywanej pracy, czy uprawiasz aktywność fizyczną oraz jaką, następnie przejdziemy do zadania bardziej szczegółowych pytań dotyczących dolegliwości bólowych, aktualnego stanu zdrowia, o proces oddawania moczu oraz stolca, zadamy pytania o bolesne współżycie, miesiączki oraz przebieg ciąż oraz porodów. Dzięki odpowiedziom na te pytania poznamy cel fizjoterapii.

- TESTY FUNKCJONALNE: Po szczegółowym wywiadzie przechodzimy do przeprowadzenia testów funkcjonalnych, badaniu postawy, sprawdzenia stanu rozejścia mięśnia prostego brzucha, analizie wyników badań (USG, RTG, MRI kartę ciąży itp.). Odpowiemy na zadane pytania, dowiesz się w jaki sposób dbać o ciało i rozwiązać swój problem.


- BADANIE DOPOCHWOWE:

Kolejnym etapem jest badanie dopochwowe, które ma na celu ocenę funkcji mięśni dna miednicy, tonusu (napięcia) tkanki, jej wygląd oraz elastyczność. Sprawdzane zostają blizny (np. po nacięciu krocza, po cesarskim cięciu, po operacjach/zabiegach ginekologicznych), oznaki wypadania narządów wewnętrznych, jak wygląda odbyt, jak położona jest cewka moczowa. Następnie sprawdzane jest czucie. Podczas badania ginekologicznego pacjentka ma założoną jednorazową spódniczkę uroginekologiczną w celu zachowania wszelkiej intymności.


- DIAGNOZA + PLAN REHABILITACJI:

Następnie przechodzimy do postawienia diagnozy, zaplanowania rehabilitacji oraz rozpoczynamy terapię indywidualnie dobraną indywidualnie do stanu Twojego zdrowia.3. JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO PIERWSZEJ WIZYTY U FIZJOTERAPEUTKI UROGINEKOLOGICZNEJ ORAZ CO ZE SOBĄ ZABRAĆ?

- przypomnij sobie przed wizytą jakie i kiedy miałaś operacje, zabiegi, czy występują u Ciebie jakieś dolegliwości, ból, dyskomfort - fizjoterapeutka zada Ci sporo intymnych pytań, odpowiadaj na nie szczerze i zgodnie z prawdą,

- spisz nurtujące Cię pytania, na które podczas wizyty odpowie fizjoterapeutka. Warto zapisać sobie wcześniej takie pytania, ponieważ na wizycie będzie się tyle działo, że możesz zapomnieć,

- zabierz ze sobą wygodny strój, który nie będzie krępował Twoich ruchów podczas wykonywania testów funkcjonalnych,

- przed wizytą zadbaj o odpowiednią higienę miejsc intymnych. Podczas badania dopochwowego, fizjoterapeutka uroginekologiczna wykona badanie palcem wskazującym (w rękawiczce z żelem usg, żeby nie podrażnić). Pochwa ma długość 10-12 cm, fizjoterapeutka wchodzi na głębokość 2 cm. To wystarczy, żeby zbadać prawidłową aktywację mięśni dna miednicy. Nie musisz się golić, ponieważ może to tylko podrażnić okolice intymne.

- zabierz ze sobą dokumentację medyczną, wyniki ostatnich badań typu USG, RTG, MRI, kartę ciąży,

- zabierz ze sobą naładowany telefon i zrób miejsce na karcie pamięci - podczas wizyty zostaną Ci zadane ćwiczenia oraz praca domowa. Nagrywamy to telefonem Klientki, żeby w każdej chwili mogła do tego wrócić w domu,

- przyjdź z pozytywnym nastawieniem - to podstawa do dobrej terapii.


4. Z CZYM SIĘ ZGŁOSIĆ DO FIZJOTERAPEUTKI UROGINEKOLOGICZNEJ?


Fizjoterapię uroginekologiczną podzieliłyśmy na 5 kategorii:

* FIZJOTERAPIA UROLOGICZNA: - nietrzymanie moczu, - częstomocz, - problemy z mikcją, - nawracające zapalenia dróg moczowych.

* FIZJOTERAPIA GINEKOLOGICZNA: - sprawdzenie stanu mięśni dna miednicy (zbyt napięte lub zbyt rozluźnione mięśnie),

- trening mięśni dna miednicy, - terapię blizny po cesarskim cięciu, nacięciu krocza lub po innych operacjach ginekologicznych, - rozejście mięśni prostych brzucha, - wspomaganie leczenia niepłodności, - bolesne miesiączki, - bo|esne stosunki, - obniżenie narządu rodnego, - endometrioza.


* FIZJOTERAPIA OKOŁOPORODOWA: - przygotowanie do zajścia w ciąże, - ból kręgosłupa w ciąży: odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy i krzyżowy), dyskomfort w obrębie łopatek, karku i szyi, wszelakie obrzęki kończyn dolnych, - ból w stawach krzyżowo-biodrowych w ciąży, - dyskomfort w obrębie miednicy w ciąży,| - rwą kulszowa, - problem z obrzękami kończyn dolnych,

- problem z więzadłami miednicy, - problem z rozejściem spojenia łonowego oraz mięśnia prostego brzucha w ciąży, - przygotowanie do porodu: nauka prawidłowego oddychania, pozycji wertykalnych, sposobów radzenia sobie z bólem, - pomoc w powrocie do aktywności po połogu, - bolesne stosunki po porodzie, które mogą być rezultatem patologicznych napięć w obrębie kręgosłupa. * FIZJOTERAPIA PROKTOLOGICZNA: - nietrzymanie stolca, - nietrzymanie gazów, - osłabienie zwieracza odbytu, - zaparcia. * FIZJOTERAPIA SEKSUALNA: - dolegliwości bólowe narządów płciowych, - wulwodynia, - pochwica, - brak satysfakcji seksualnej - bolesne współżycie.

5.DLACZEGO KAŻDA KOBIETA RAZ W ŻYCIU POWINNA UDAĆ SIĘ DO FIZJO UROGINEKOLOGICZNEJ?

Do fizjoterapeutki proginekologicznej powinna przynajmniej raz w życiu udać się każda kobieta. Niezależnie czy rodził czy nie, czy jest młoda czy w dojrzałym wieku. Poznasz odpowiedzi dotyczące Twojego ciała, dowiesz się czy wszystko w nim pracuje prawidłowo, czy mięśnie prawidłowo pracują, czy są napięte czy zbyt rozluźnione. Na wizytę powinnaś zgłosić się kiedy występują u Ciebie dolegliwości wymienione w podpunkcie nr 4 oraz jako profilaktyka. Przykład naszej Klientki (publikowane za jej zgodą). Zgłosiła się do nas 26 letnia dziewczyna, która nigdy nie była w ciąży, nic jej nie dolegało. Przyszła na wizytę, ponieważ namówiła ją koleżanka notabene nasza Klientka. Klientka przyszła profilaktycznie w celu sprawdzenia stanu swojego zdrowia. Na wizycie wyszło, że Klientka ma zbyt napięte mięśnie dna miednicy oraz nie jest w stanie ich prawidłowo rozluźnić. Nasza fizjoterapeutka nauczyła jak to robić prawidłowo, zadała pracę domową. Po 3 tygodniach na kolejnej wizycie Klientka przybiegła z bukietem kwiatów i czekoladkami w ramach podziękowania. Po regularnych ćwiczeniach życie seksualne naszej Klientki rozkwitło, ponieważ mięśnie dna miednicy teraz potrafią się prawidłowo rozluźnić i napiąć. Kolejnym przykładem jest Pani, która zgłosiła się w wieku 50 + lat na wizytę, ponieważ dostała voucher na dowolną wizytę w naszym gabinecie od córki na urodziny. Pani wybrała terapię uroginekologiczną, ponieważ ponad 25 lat temu rodziła naturalnie dwójkę dzieci i chciała sprawdzić stan swojego ciała. Podczas porodu doszło do pęknięcia krocza. Nigdy nie było przeprowadzonej fizjoterapii uroginekologicznej, ponieważ były to ,,inne czasy'' oraz przecież jest to wstydliwy problem i z tym trzeba żyć. Podczas wywiadu nasza fizjoterapeutka dowiedziała się, że blizna po nacięciu boli i często promieniuje - tak po ponad 25 latach od porodu. Fizjoterapeutka opracowała bliznę, nauczyła Klientkę jak to robić w domu. Kilka wizyt pozwoliło całkowicie pozbyć się bólu i jak widzicie, wstydliwy problem całkowicie zniknął. Zachęcamy Was do odwiedzenia fizjoterapeutki proginekologicznej w Waszym mieście i przebadania się :) Jeśli rodziłyście to taka wizyta jest dla Was obowiązkowa po porodzie :) Życie może stać się przyjemniejsze i bez problemów ani dolegliwości bólowych.


PODSUMOWUJĄC

Jak widzicie wskazań do terapii jest bardzo wiele. Także jeśli jeszcze się zastanawiasz czy warto udać się do fizjoterapeutki proginekologicznej odpowiedź jest oczywista TAK. Lepiej zapobiegać niż potem leczyć w ostrych stanach bólowych i wstydliwych problemach. W naszym gabinecie przyjmuje fizjoterapeutka z ponad 10 letnim doświadczeniem. Przebadała i pomogła setkom kobiet.


Pozdrawiamy

Gabinet Kasia Dźwigała - Masaż i Fizjoterapiamgr Kasia Kwiatkowska (Dźwigała) - fizjoterapeutka uroginekologiczna211 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page