top of page

WPŁYW 10 MASAŻY BAŃKĄ CHIŃSKĄ W OKOLICY UD I POŚLADKÓW - PRACA MAGISTERKA KASI DŹ

Zaktualizowano: 12 cze 2023


Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie efektów pracy badawczej, która miała na celu zweryfikowanie skuteczności masażu bańką chińską w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej oraz cellulitem, na podstawie przeprowadzonego badania empirycznego. Jest to praca magisterks Kasi Dźwigały. Masaż bańką chińską jest jedną z kilku znanych metod walki z cellulitem oraz nadmiarem tkanki tłuszczowej. Współcześnie, coraz większy nacisk kładziony jest na zdrowy tryb życia i estetykę ciała, stąd rosnące zainteresowanie usługami takimi jak masaż. Czy masaż bańką chińską jest skuteczną formą walki z cellulitem? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.


MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ – METODYKA, WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA


Metodyka zabiegu masażu bańką chińską składa się z kilku punktów. Pierwszy polega na dokładnym przemyciu okolicy masowanej za pomocą antybakteryjnego płynu, aby odkazić masowaną powierzchnię. Drugim jest dokładne oczyszczenie i osuszenie baniek. Następnie należy nanieść na skórę środek poślizgowy jakim jest oliwka. Kolejnym krokiem jest przyłożenie bańki do powierzchni skóry. Należy odpowiednio przycisnąć górną część bańki obydwoma kciukami, podczas gdy pozostałe palce dociskają podstawę bańki. Dobrze przyciśniętą bańkę przesuwamy po powierzchni skóry do okolicy masowanej. Pod bańką powinien znajdować się odpowiednio zassany fałd skóry. Ostatni punkt polega na bezpośrednim wykonywaniu ruchów (masażu).

Jak do każdego zabiegu mamy szereg przeciwwskazań. Do przeciwwskazań bezwzględnych masażu bańką należą: ciąża, gorączka, nowotwory, zmiany troficzne skóry (wysypki, owrzodzenia, przerwanie ciągłości skóry), popękane naczynka, żylaki oraz stany zapalne żył, wady serca i jego choroby, nieleczone nadciśnienie tętnicze, choroby zakaźne, kruchość naczyń, tętniaki, świeże zakrzepy, niewydolność krążenia obwodowego znacznego stopnia (miażdżyca, choroba Burgera, zakrzepowe zapalenie żył). Do przeciwwskazań względnych należą: padaczka, stwardnienie rozsiane (w okresie rzutu choroby), miesiączka, hemofilia, RZS, nadciśnienie, migrena. Natomiast wskazaniami do masażu bańką chińska są:

· cellulit,

· zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej,

· zmiany bólowe,

· obrzęki kończyn dolnych,

· problem z ukrwieniem.


GRUPA BADAWCZA


W badaniu przeprowadzonym przeze mnie wzięły udział 23 kobiety w wieku 24-36 lat. Były to kobiety, u których występował cellulit oraz tkanka tłuszczowa Pacjentki biorące udział w badaniu deklarowały, że dwa razy w tygodniu (przez okres pięciu tygodni) będą stawiać się na trzydziestominutowe zabiegi bańką chińską. Dodatkowym założeniem, mającym na celu zwiększenie wiarygodności wyników było zachowanie przez pacjentki dotychczasowego trybu życia i diety na czas trwania całego badania. W mojej grupie badawczej znalazły się kobiety, które miały następujący współczynnik BMI: 70% (16 osób) miało prawidłowe BMI, 22 % (5 osób) miało nadwagę, 4% (1 osoba) miała niedowagę oraz 4% (1 osoba) miała I stopień otyłości. Moje pacjentki odżywiały się dobrze oraz wypijały średnio ponad 1 litr wody dziennie.


Zaskoczeniem była aktywność fizyczna, ponieważ ponad 57% (13 osób) moich Klientek nie uprawia żadnej aktywności fizycznej. Pozostałe 43 % (10 osób) uczestniczyło w zajęciach fitness, joga, chodziło na siłownie oraz spacerowało.WYNIKI


W moim badaniu empirycznym zaobserwowałam, że u wszystkich 100 % moich Klientek stopień cellulitu zmniejszył się, co można zaważyć na poniższym wykresie. Średni stopień cellulitu przed rozpoczęciem zbiegów wynosił 2,7. Po pięciu zabiegach wartość ta spadła do poziomu 1,96. Ostatnie pomiary były wykonywane po pełnej serii dziesięciu zabiegów bańką. Odnotowano wtedy spadek średniej wartości stopnia cellulitu do poziomu 1,24.

Kolejnym wskaźnikiem, który uległ znaczącej zmianie były obwody. Tu również o wszystkich 100 % (23 osób) zauważono znaczący spadek obwodów. W przypadku kończyny dolnej prawej pomiar pośladkowy krótki uległ następującej zmianie: z 24,48 cm do 23,36 cm po pięciu zabiegach oraz 22,59 cm po dziesięciu zabiegach.

Na ostatnim wykresie przedstawiono porównanie obwodów: pośladkowego krótkiego, pośladkowego długiego oraz udowego dla obu kończyn. Jak widać poniżej, dla kończyny dolej prawej osiągnięto nieznacznie lepsze wyniki niż dla dolnej lewej. Różnica może wynikać z różnicy w rozbudowie mięśnia czerwonogłowego uda.


Na ostatnim zdjęciu zaprezentowana efekt przed i po 10 zabiegach bańką chińską u jednej z pacjentek biorących udział w badaniu. Pacjentka z 3 stopnia zeszła do 1,5 oraz dodatkowo straciła po 4 cm w każdym udzie. Skóra wyraźnie stała się gładsza, bardziej zbita a pośladki poszły w górę.


WNIOSKI


1. Masaż bańką chińską jest skuteczną metodą walki z cellulitem oraz nadmiarem tkanki tłuszczowej. Zastosowana terapia pozwoliła na zredukowanie poziomu cellulitu oraz wartości mierzonych obwodów u wszystkich pacjentek.

2. Gumowa bańka chińska jest odpowiednim narzędziem do prowadzenia terapii antycellulitowej. Pozwala na dopasowanie poziomu intensywności masażu do pacjenta, jest prosta w użyciu i odporna na zużycie.

3. Zastosowanie dodatkowych zabiegów bańką chińską przyczynia się do dalszego spadku poziomu cellulitu oraz redukcji obwodów. W przeprowadzonym badaniu uzyskano znaczącą poprawę mierzonych parametrów zarówno po pięciu jak i po dziesięciu zabiegach.

4. Czynniki zewnętrzne, takiej jak ilość wypijanej przez pacjentki wody, tryb życia, zmiany hormonalne czy dieta nie mają znaczącego wpływu na skuteczność terapii z zastosowaniem bańki chińską. Mogą być jednak powodem wyższego, wyjściowego poziomu cellulitu

5. Największy wpływ na wyjściowy stopień cellulitu miała wartość wskaźnika BMI. Pozostałe czynniki wykazywały co najwyżej słabą korelację poziomem cellulitu. Miały one jednak charakter deklaratywny - w przeciwieństwo do pomiarów masy, obwodów, wzrostu czy wyliczenia wskaźnika BMI.


PODSUMOWANIE


Powyższy artykuł dowodzi skuteczności masaży bańką chińską. Wykonywanie serii 10 zabiegów pomaga zmniejszyć stopień cellulitu oraz poziom tkanki tłuszczowej w obrębie ud oraz pośladków.


Pozdrawiamy

Gabinet Kasia Dźwigała - Masaż i Fizjoterapia


mgr Kasia Kwiatkowska (Dźwigała) - fizjoterapeutka uroginekologiczna

814 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

WDOWI GARB

Kommentare


bottom of page