top of page

SZCZOTKOWANIE CIAŁA - WSZYSTKO CO MUSISZ O NIM WIEDZIEĆ

Zaktualizowano: 19 kwi 2022


Szczotkowanie - chwilowa moda czy faktycznie odkrycie na lata, czy daje efekty? Szczotkowanie to naturalny masaż, którego efekty można porównać do zabiegów wykonywanych w SPA. Szczotkowanie do zabieg, który z łatwością możesz samodzielnie wykonać w domu - jest proste, tanie i bardzo skuteczne. Na rynku dostępne jest wiele szczotek: wegańskie, z włosia dzika czy konia oraz sztuczne. Przedział cenowy waha się pomiędzy 20 a nawet 180 zł. Jak w takim razie wybrać najlepszą szczotkę ? Odpowiedź poznasz w poniższym artykule.


1. RODZAJE SZCZOTEK:

Na rynku jest dostępnych wiele rodzaju szczotek, różnią się pomiędzy sobą włosiem, materiałem, kształtem oraz ceną? Która jest najlepsza ? Którą wybrać? Poniżej przedstawimy Wam różnicę, która ułatwi wam wybór.
RODZAJE WŁOSIA:

- KOKOS: najostrzejsze włosie, dla osób mocno zaawansowanych, zdecydowanie lubiących mocne wrażenia, doskonale się sprawdzi do szczotkowania pośladków, ud,

- TAMPICO: bardzo ostry rodzaj szczotki, włosie z agawy (czyli z kaktusa), dla osób niewrażliwych na ból, osób zaawansowanych, osób lubiących mocny masaż,

- SZCZECINA: dla osób początkujących, dużo delikatniejsze włosie,

- KOŃSKIE WŁOSIE: jest to najdelikatniejsze włosie przeznaczone dla osób z dużą wrażliwością, nadają się do szczotkowania np. biustu, szyi i twarzy.

- SZTUCZNE Z WYPUSTKAMI: ten rodzaj szczotki będzie dawał najgorsze efekty, ponieważ przez występujące wypustki włosie szczotki nie jest nabite zbyt gęsto. Szczotkowanie tą szczotką nie da takich efektów co pozostałe szczotki, bardziej zrelaksuje i rozluźni.

- RĘKAWICA: alternatywą dla szczotek jest lniana rękawica do automasażu, doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie szczotkowania. Przeznaczona dla osób z dużą nadwrażliwością oraz problemami naczyniowymi. Możesz korzystać z niej zarówno na sucho jak i mokro (użyj swojego ulubionego żelu i rozprowadź go po skórze kolistymi ruchami).


RODZAJ MATERIAŁU, Z KTÓREGO WYKONANE SĄ SZCZOTKI:

Wybierając szczotkę zwróć uwagę z jakiego materiału jest zrobiona, ponieważ będzie to istotny parametr przy szczotkoaniu na sucho lub mokro:

- drewno - na sucho (jeśli będziesz używać do szczotkowania na mokro, drewno może popękać),

- sklejka - na sucho i mokro.


RODZAJ RĄCZKI:

Szczotkę możemy dostać w różnych wersjach:

- z paskiem, dzięki któremu łatwiej będzie ją utrzymać na ręku,

- na drążku - świetnie sprawdzi się do szczotkowania pleców lub w przypadku zaawansowanej ciąży, kiedy brzuszek ogranicza dostęp np. do stóp,

- lub okrągły uchwyt, sprawdzi się przy masażu twarzy czy dekoltu.


2. KORZYŚCI PŁYNĄCE ZE SZCZOTKOWANIA:

- redukcja celulitu,

- wygładza skórę,

- ujędrnia skórę,

- nawilża skórę,

- zwiększa napięcie mięśniowe,

- pozbywa się martwego naskórka,

- zwalczanie problemu wrastających włosków np. po depilacji,

- poprawa krążenia krwi,

- pobudza krążenie układu limfatycznego,

- zmniejsza obrzęki,

- oczyszcza pory skóry i działa detoksykująca,

- doskonale radzi sobie z szorstkimi łokciami, pośladkami oraz ramionami,

- pomoc przy bólach stawów,

- stymulacja układu odpornościowego,

- poprawia koloryt skóry,

- rewelacyjnie wpływa na relaks, wyciszenie oraz uspokojenie organizmu,

- zwiększenie energii.


3. PRZECIWWSKAZANIA DO SZCZOTKOWANIA:

- niezagojone rany,

- choroby skóry: trądzik, łuszczyca,

- zakażenia wirusowe, bakteryjne lub grzybicze,

- skóra atopową,

- występowanie podrażnień oraz stanów zapalnych,

- pieprzyki oraz zmiany na skórze (omijaj te miejsca podczas szczotkowania),

- występowanie świeżych blizn,

- występowanie żylaków oraz zdolność do pękania naczynek.


4. KIEDY SPODZIEWAĆ SIĘ EFEKTÓW?

W szczotkowaniu chodzi przede wszystkim o regularność. Proces szczotkowania całego ciała powinien trwać 5-10 minut. Szczotkować powinnaś się codziennie, najlepiej przed kąpielą. Jeśli nie jesteś systematyczna szczotkuj się 2-3 razy w tygodniu po 10-15 minut. Pierwsze efekty powinnaś widzieć już po około tygodniu-dwóch.


5. INSTRUKTARZ JAK SZCZOTKOWAĆ CIAŁO

Podstawową zasadą przy szczotkowaniu jest kierunek wykonywania masażu: ruchy do sercowo (od dołu ku górze). Szczotkowanie rozpocznij od stóp ku górze kierując się przez piszczele z łydka, okolicę kolana, udo oraz pośladek. Następnie przejdź do szczotkowania brzuca, masuj go delikatniej niż resztę ciała, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Kolejnym etapem jest masaż kończyn górnych. Zacznij od od masażu dłoni (strona grzbietowa oraz dłoniowa), kierując się ku górze przez przedramiona, okolicę łokci aż do ramion. Okolice biustu również wyszczotkuj. zwróć uwagę, że ta okolica jest szczególnie delikatna - wykonaj subtelne, okrężne ruchy wokół piersi - nie szczotkuj brodawek. Do biustu możesz użyć specjalnej szczotki z delikatniejszego włosia np. szczeciny lub końskiego. Jeśli w domowym zakątku nie masz specjalnej szczotki do biustu możesz wykorzystać nieużywaną szczoteczkę do zębów, która da taki sam efekt.

Poniżej na ilustracji zaznaczono kierunek szczotkowania.Podczas szczotkowania możesz wykonywać następujące ruchy szczotką

- koliste: świetnie sprawdzą się do masażu brzucha, biustu czy pośladków,

- długie: np. do szczotkowania piszczeli, ud czy ramion,

- zamiatania np. podczas szczotkowania dłoni czy stóp6. SZCZOTKOWANIE NA MOKRO CZY SUCHO, KTÓRY SPOSÓB JEST LEPSZY?

Oba rodzaje szczotkowania, jeśli są wykonywane systematycznie przyniosą efekty. Szczotkowanie na sucho jest to masaż, który wykonujemy bez użycia olejków, balsamów oraz przed kąpielą. Do suchego szczotkowania możemy wykorzystać wszystkie rodzaje szczotek. Susze szczotkowanie jest trochę bardziej inwazyjne - mocniejsze. Przeznaczone dla osób mocno zaawansowanych lub lubiących mocniejsze wrażenia dotykowe.

Szczotkowanie na mokro możesz wykonać pod prysznicem lub podczas kąpieli w wannie. Możesz również wykorzystać do tego olejek, który następnie rozporowadzisz za pomocą odpowiednich ruchów szczotką po ciele. Szczotkowanie na mokro jest sporo delikatniejsze. Przy szczotkowaniu na mokro wybierz szczotkę ze sklejki, ponieważ naturalne drewno bukowe może popękać. Po szczotkowaniu na mokro zwróć uwagę jak pozostawiasz szczotkę do wyschnięcia.


Co ważne w przypadku obu szczotkowań: na sucho i mokro, po kąpieli nawilż swoje ciało ulubionym balsamem, kremem lub olejkiem. Dodatkowo 2 razy w tygodniu wykonaj peeling całego ciała. Pomoże to utrzymać skórę w doskonałej kondycji.


7. CZY MOŻNA SZCZOTKOWAĆ SIĘ W CIĄŻY I PO PORODZIE, CO Z SZCZOTKOWANIEM PIERSI PODCZAS KARMIENIA DZIECKA?

Zdecydowanie TAK, jeśli ciążą przebiega prawidłowo możesz się szczotkować od samego początku. Szczotkowanie rozluźnia ciało, usuwa napięcie mięśniowe, usuwa toksyny, usuwa obrzęki poprzez drenaż limfatyczny, działa jak masaż. Szczotkować możesz się codziennie, masaż całego ciała powinien Ci zająć Ci to 5-10 minut. W III trymestrze zrezygnuj ze szczotkowania okolic brzucha, ponieważ może spowodować skurcze.

Po porodzie, ciało możesz szczotkować się od razu po porodzie. Ale co z brzuchem? Po porodzie naturalnym odczekaj okres połogu 4-6 tygodni. Zacznij od delikatnego szczotkowania. Po porodzie za pomocą cesarskiego cięcia odczekaj do całkowitego zagojenia się blizny 6-8 tygodni. Szczotkuj okolicę blizny oraz bezpośrednio na bliźnie - świetnie sprawdzi się jako technika mobilizacji blizny.

W przypadku szczotkowania biustu: w ciąży używaj delikatniejszej szczotki (włosie ze szczeciny lub końskie) wykonuj ruchu na zewnątrz od brodawki (zakryj dłonią drugiej ręki brodawkę - nie szczotkuj jej). Po porodzie, w przypadku problemów z laktacją, nawałem czy zastojami świetnie sprawdzi się szczotkowanie delikatniejszymi szczotkami z włosiem np. ze szczeciny lub końskie. W przypadku, kiedy nie masz takiej specjalnej szczotki przeznaczonej do masażu biustu wykorzystaj szczoteczkę do mycia zębów - da bardzo podobny efekt.

W przypadku pojawienia się świeżych rozstępów (w kolorze czerwonym) jesteś w stanie je zmniejszyć lub całkowicie usunąć za pomocą szczotkowania. W przypadku świeżych rozstępów ważne jest ich stałe nawilżanie. W przypadku już istniejących rozstępów w kolorze białym, szczotkowanie niestety nie spowoduje, że znikną


8. SZCZOTKOWANIE PRZY PĘKAJĄCYCH NACZYNKACH ORAZ PROBLEMACH Z ŻYLAKAMI:

Zacznijmy od tego, że szczotkowanie samo w sobie nie wpływa na pękanie naczynek, wpływa ono na poprawę krążenia krwi. W przypadku wątpliwości, czy stan Twojego ciała nadaje się do szczotkowania udaj się do doświadczonego flebologa, który oceni stan żył przed rozpoczęciem szczotkowania. Przyczyn powstawania pajączków jest wiele: uwarunkowania genetyczne, urazy, tarcie, elektryczne depilatory, zmiana temperatury (mróz, opalanie, gorące kąpiele). W przypadku problemów z żylakami, szczotkowanie może spowodować pogorszenie stanu żylaków, powodować zakrzepicę lub nawet krwotok z żylaków. Więc jeśli występują u Ciebie problemy z naczynkami lub żylakami szczotkowanie nie jest dla Ciebie. Jako alternatywę dla szczotkowania polecamy wykonywanie peelingu rękawicą.


9. JAK CZĘSTO WYMIENIAĆ SZCZOTKĘ + JAK O NIĄ DBAĆ?

Szczotkę powinno się wymieniać co 6 miesięcy ze względu na higienę (gromadzenie się martwego naskórka pomiędzy włosiem). Pielęgnację szczotki powinnaś wykonywać minimum raz w tygodniu. Za pomocą łagodnego szamponu lub delikatnego mydła umyj włosie szczotki i spłucz pod bieżącą wodą. Odstaw do wyschnięcia włosiem do dołu, tak aby woda mogła swobodnie odpłynąć. Nie zostawiaj szczotki na kaloryferze lub w pobliżu grzejnika, ponieważ drewno/sklejka może się odkształcić.

W przypadku szczotek wykonanych z naturalnego drewna np. bukowego nie wykorzystuj ich do szczotkowania na mokro, ponieważ pod wpływem wody, drewno może popękać - tak jak na zdjęciu obok. Wybierz do tego szczotkę ze sklejki.


PODSUMOWUJĄC

Szczotkowanie ma masę pozytywnych efektów. Liczy się przede wszystkim systematyczność, ponieważ już po kilku szczotkowaniach zauważysz wyraźną różnicę w jakości skory. Jeśli nie jesteś pewna czy Twój przypadek nadaje się do szczotkowania koniecznie skonsultuj się z lekarzem flebologiom.mgr Kasia Kwiatkowska (Dźwigała) - fizjoterapeutka uroginekologiczna
270 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

WDOWI GARB

Comentários


bottom of page