top of page

PODUSZKA CIĄŻOWA - CZY WARTO ZAINWESTOWAĆ ?

Zaktualizowano: 19 kwi 2022


W ciąży wiele kobiet boryka się z nieprzespanymi nocami. Poduszka ciążowa zwykle uważana jest za zbędny, zbyt drogi gadżet. Poduszki do spania dla ciężarnych różnią się od zwykłej poduszki przede wszystkim kształtem, wielkością oraz wypełnieniem. Poduszka dla ciężarnych ma podłużny kształt i dosyć sporych rozmiarów. Ich długość może dochodzić nawet do 180 cm! W zależności od rodzaju, mogą przyjmować różne kształty np. litery C, litery U lub J. Wypełnienie poduszki jest elastyczne, dzięki czemu dostosowuje się ona do kształtu ciała i pozycji, którą się przyjmuje. Warto zwrócić uwagę, aby poduszka miała poszewkę, którą łatwo zdjąć i wyprać. W dzisiejszym artykule poznacie jakie są zalety takich poduszek, rodzaje poduszek oraz znajdziecie odpowiedź na pytanie czy warto zainwestować w taką poduszkę.


ZALETY PODUSZEK DLA CIĘŻARNYCH

Ja swoją dostałam w 12 tygodniu ciąży i od tego czasu służy mi aż do tej pory długo po porodzie. W ciąży nie wyobrażam sobie zasypiania bez poduszki, ponieważ w okresie, kiedy brzuszek był na prawdę spory było to zbawienne odciążenie. Dodatkowe zalety poduszki:

  • zniwelowanie problemu ze snem, staniesz się wyspana oraz wypoczęta,

  • zmniejszają bolesność pleców w ciąży,

  • zmniejszają bolesność karku oraz szyi,

  • zapobiegają bólom i obrzękom nóg,

  • pozwalają na przybranie wygodnej pozycji,

  • zapewniają lepsze ukrwienie,

  • dają oparcie i odciążenie dla brzucha,

  • niwelują problem ze snem.


CZY WARTO ZAINWESTOWAĆ W PODUSZKĘ DLA CIĘŻARNYCH?

Odpowiedź brzmi zdecydowanie TAK. Sprawdzi się nie tylko w ciąży ale również po porodzie. Ten gadżet pomoże ci się zrelaksować podczas oglądania filmu na kanapie, czytania książki, a nawet w długiej podróż. Może posłużyć jako poduszka do karmienia piersią, świetnie sprawdzą się jako separator w łóżku gdy dziecko śpi z rodzicami, mogą posłużyć jako element zabawy na podłodze w późniejszym etapie. W przypadku problemów bólowych z kręgosłupem (zwłaszcza odcinkiem lędźwiowym), taka poduszka świetnie się sprawdzi w odciążeniu stawów i mięśni podczas snu. Ceny poduszek wahają się od kilkudziesięciu złotych po kilkaset. Cena zależy oczywiście od materiału poszewki oraz wypełnienia. Najlepiej wybrać naturalne oddychające materiały: bawełna lub bambus, które podczas karmienia nie będą grzały dziecka. Wypełnienie może być z: styropianu, pianki, silikonu oraz poliestru. Pokrowiec powinien móc być zdejmowalny, żeby można go było łatwo wyprać w pralce.RODZAJE PODUSZEK

Na rynku jest dostępnych bardzo wiele firm, które produkują poduszki, jak wybrać najlepszą? Przede wszystkim kieruj się swoim wzrostem i na tej zasadzie wybierz najlepszą poduszkę dla siebie. Dla kobiet do 165 cm wzrostu zalecane są poduszki w kształcie litery C, J oraz I, dla wyższych pań doskonale sprawdzą się poduszki w kształcie 7 oraz U,


- PODUSZKA W KSZTAŁCIE C - doskonale sprawdzi się u ciężarnych, które mają poniżej 165 cm. Poduszka znajdzie zastosowanie u kobiet, które przesypiają cała noc na jednej stronie. Poduszka doskonale podtrzymuje brzuch, kark oraz delikatnie unosi miednicę. Po porodzie doskonale sprawdzi się podczas karmienia dziecka piersią
- PODUSZKA W KSZTAŁCIE 7 - poduszka sprawdzi się u kobiet, które lubią swobodę podczas spania, ponieważ poduszka mniej przylega do ciała. Pozwala to na swobodniejszą zmianę pozycji podczas spania. Doskonale wspiera głowę oraz plecy, dłuższy koniec poduszki umieszczony pomiędzy stawami kolanowymi doskonale odciąży je oraz miednicę.

- PODUSZKA W KSZTAŁCIE J - jest to poduszka, która zajmuje najmniej miejsca, doskonale sprawdzi się w mniejszych łóżkach. Spanie na poduszce w tym kształcie odciąża stawy kolanowe oraz miednicę, ponieważ umieszcza się ją pomiędzy kolanami.
- PODUSZKA W KSZTAŁCIE I - poduszka ta stanowi doskonałe wsparcie dla nóg oraz brzucha. Świetnie sprawdzi się u osób, które chcą spać na własnej poduszce pod głowę, ponieważ nie zabiega miejsca. Po porodzie doskonale sprawdzi się do leżenia na brzuchu oraz w późniejszym etapie do ćwiczeń.

- PODUSZKA W KSZTAŁCIE U - największa ze wszystkich poduszek. Doskonale sprawdzi się u kobiet, które często zmieniają pozycję w nocy. Poduszkę należy położyć na łóżku w odwrócone U, tak aby łuk znajdował się pod głową, ramiona umieszcza się po bokach ciała. Po porodzie doskonale sprawdzi się przy karmieniu. Sprawdzi się w przypadku bliźniąt.PODSUMOWANIE:

Na rynku dostępnych jest multum ciążowych poduszek, każdy znajdzie coś dla siebie. Poduszka ciążowa to niewielki koszt biorąc pod uwagę korzyści jakie niesie za sobą jej użytkowanie. Poduszka ma zapewnić prawidłowy wypoczynek i wytchnienie dla kobiety, w tak szczególnym dla niej czasie jak ciąża, koszt rzędu kilkudziesięciu złotych wydaje się dość niewielki. Moim zdaniem zdecydowanie warto zaopatrzeć się w taką poduszkę, ponieważ sprawdzi się nie tylko w czasie ciąży ale również podczas karmienia.


Pozdrawiamy

Gabinet Kasia Dźwigała - Masaż i Fizjoterapia
mgr Kasia Kwiatkowska (Dźwigała) - fizjoterapeutka uroginekologiczna
261 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page